Gang pašoval drogy do věznice Vinařice

ČTK ČTK
24. 10. 2013 12:14
Policie stíhá 32 lidí, nefigurují mezi nimi pracovníci věznice
Věznice Vinařice.
Věznice Vinařice. | Foto: Vězeňská služba ČR

Kladno - Policie obvinila 32 lidí z prodeje a pašování drog do věznice Vinařice u Kladna. Ve věznici se prodával hlavně heroin, pervitin a marihuana.

Drogy se tam dostávaly při návštěvách odsouzených, poštou, přehazováním přes plot věznice nebo je odsouzení pašovali v konečníku při návratu z práce. Většině podezřelých hrozí až pět let vězení.

Vyšetřovatelé získali první poznatky o tom, že se do věznice pašují drogy, na začátku letošního roku, v dubnu začali sledovat drogovou trestnou činnost v nápravném zařízení i mimo něj. Zjistili, že se ve vinařické věznici organizovaně prodává heroin, pervitin, marihuana nebo léky subutex, rivotril a tramal.

Podle kriminalistů šlo většinou o menší zásilky drog, třeba pěti gramů pervitinu, které se do věznice pašovaly častěji.

"Balíček nebyl objemný, ale byl častější. To, co se v podstatě do věznice dostalo, tak bylo vězni ihned spotřebováno a v podstatě se čekalo na další zásilku," uvedl zástupce vedoucího kladenských kriminalistů Miroslav Linhart.

Na začátku října začala policie stíhat podezřelé. Podle Linharta ještě není počet obviněných konečný, pravděpodobně se vyšplhá na 40. Ze současných 32 obviněných je 20 vězňů.

Zbytek jsou lidé mimo věznici, kteří jsou stíháni na svobodě. "Podíleli se na distribuci drog do věznice. Byli to známí nebo příbuzní odsouzených," dodal Linhart.

Vězni za drogy nebo léky platili kreditem do mobilního telefonu, tabákem nebo venkovním platebním stykem. Gram pervitinu odsouzení prodali za 5000 až 8000 korun. Prodej drog byl organizovaný přes mobilní telefony. K předávání drog docházelo například ve vězeňské jídelně nebo spouštěním provázku do nižších pater věznice.

V kauze nefigurují zaměstnanci

"Pohyb zakázaného materiálu po prostředí věznice měl do jisté míry organizovaný charakter, protože to byl systém služeb a protislužeb v rámci vnitřní hierarchie věznice," uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Ve vinařické věznici je nyní kolem 900 odsouzených, před letošní lednovou amnestií tam bylo 1200 vězňů. V kauze nefigurují zaměstnanci věznice. Podle ředitele věznice

Miroslava Hadravy se letos zatím ve věznici uskutečnilo 9500 návštěv, dalších 12 000 lidí musela vězeňská služba před vstupem do zařízení prověřit. Do věznice letos přišlo 39 000 zásilek, 4000 balíků a 30.000 dopisů. "Není možné, aby všechny osoby byly podrobovány důkladným osobní prohlídkám. To ani zákon neumožňuje," uvedl Hadrava.

Podobný případ se už ve věznici Vinařice stal dříve. Okresní soud v Kladně v prosinci 2004 uložil údajnému organizátorovi pašování drog do věznice pětiletý nepodmíněný trest. Z šíření drog, léků a mobilních telefonů do věznice státní zástupce obžaloval tehdy 26 lidí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy