Na pochod do Prčice vyrazilo 22 000 lidí, hokeji navzdory

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2015 17:02
Jubilejní padesátý ročník pochodu mohl podle pořadatelů být ještě vyšší, kdyby se nekonalo hokejové semifinále s Kanadou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Policar

Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Jubilejní padesátý ročník pochodu Praha - Prčice přilákal téměř 22 000 příznivců turistiky.

To je více než loni, kdy se akce zúčastnilo zhruba 15 000 lidí, oznámila jedna z hlavních organizátorek Dana Bakošová.

Pořadatelé letos pro pěší připravili 16 tras dlouhých od 23 do 70 kilometrů. Nejvíce kilometrů urazili ti, kteří se na start vydali z Prahy. Čtyři trasy byly určeny pro cyklisty a jedna třináctikilometrová pro vozíčkáře.

Podle Bakošové na trasy pochodu vyrazilo celkem 21 928 účastníků. "To je počet lidí, kteří odstartovali. Někteří jsou už v cíli, většina ještě ne," uvedla po 16:00.

Podle dalšího z organizátorů Petra Karlovského dorazili do Sedlce-Prčice mezi prvními cyklisté a pochodníci z kratších tras, zejména z té dětské. "Mimochodem část organizátorů ráno odstartovala dětskou trasu a doběhli sem kolem 11:00, aby mohli nastoupit do stánku," uvedl Karlovský.

V letošním roce pořadatelé vzhledem ke kulatému výročí i příznivé předpovědi počasí předpokládali, že by účast mohla být vyšší.

Podle Bakošové ji odhadovali zhruba na 20 000 až 22 000 lidí, a tak jsou s výsledkem spokojeni. Mnozí turisté ale podle nich dali přednost sledování českých hokejistů v semifinále mistrovství světa proti Kanadě. "Věřím, že nám to nějakou tisícovku odebralo," dodal Karlovský.

Historicky nejmasovější ročník pochodu se uskutečnil v roce 1981, kdy krajinou středních Čech procházelo na 35 000 lidí.

Dnes již legendární turistická akce s nepřerušenou tradicí začala 17. dubna 1966. Tehdy se prvních 469 výletníků rozhodlo pěšky překonat vzdálenost 100 000 loktů českých, tedy zhruba 60 kilometrů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy