České hrady a zámky připraví dětem speciální program

ČTK ČTK
1. 6. 2011 6:39
Svět si svátek všech dětí letos připomíná už po jedenašedesáté
I na hradu Karlštejn bude pro děti připraven netradiční program.
I na hradu Karlštejn bude pro děti připraven netradiční program. | Foto: Czechtourism

Praha - Mezinárodní den dětí oslaví i Národní památkový ústav (NPÚ), správce českých hradů a zámků.

Malí oslavenci se mohou těšit například na pohádková divadelní představení, královský průvod nebo rytířský turnaj. Informovala o tom mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Svět si svátek všech dětí letos připomíná už po jedenašedesáté. I tento rok se do oslav zapojí desítky českých hradů, zámků a dalších objektů ve správě NPÚ.

Některé z nich nabídnou vstupné zdarma, jiné připravily pestrý program. "Letos na naše malé návštěvníky čekají královské slavnosti, dobrodružné výpravy nebo divadlo. Speciální program bude na některých hradech a zámcích pokračovat i přes víkend," uvedla Kalová.

Pražané budou moci své ratolesti vzít například na nedaleký hrad Karlštejn, kde se o víkendu bude konat královský průvod. Pro nedočkavé tamní organizátoři připravili mimořádné prohlídky kaple sv. Kříže, které se budou konat od 1. do 30. června. Určeny jsou žákům základních škol.

Rytířský turnaj i loutkové divadlo

Udatné rytíře v brněních nabídne středočeský zámek Březnice. Rytířský turnaj na koních začne ve středu v podvečer v zámeckém parku.

Také další památka NPÚ v tomto regionu - zámek Mnichovo Hradiště - letos oslaví mezinárodní den dětí ve velkém stylu. "Program pro děti potrvá od 1. do 10. června a nabídne například pohádkovou prohlídku zámku, divadelní představení nebo divadelní dílnu, ve které si budou moci zájemci vyrobit vlastní loutku," doplnila Kalová.

Pozadu nezůstávají ani památky v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice od středy nabídne výstavu Fantastický svět Karla Zemana.

Interaktivní expozice je určena dětem i dospělým, kteří se tak blíže seznámí se světem významného českého filmového režiséra, výtvarníka a loutkáře, jež je podepsán například pod filmy Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Cesta do pravěku. O víkendu se pak velhartický hrad budou snažit dobýt desítky vojáků ze 14. století, kteří budou dobovým obléhacím strojem ostřelovat mohutné hradní zdi.

Pohádková témata

Většina akcí pro děti ovšem letos bude na pohádkové téma. Například jihomoravský zámek Lysice nabídne kostýmovanou prohlídku zámeckých komnat, liberecký hrad Grabštejn zase sází na pohádkové divadlo.

Rodiny z Pardubického kraje ale zřejmě zamíří do areálu zámku v Litomyšli, kde bude slavnostně zahájena výstava Hračky s příběhem. Panenky a hračky z období let 1870 až 1940 se na zámku zdrží až do konce léta.

 

Právě se děje

Další zprávy