Beroun musí odklidit skládku na cizím pozemku, nařídil soud. Stát to může miliardy

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
Aktualizováno 28. 6. 2016 15:04
Beroun prohrál 22 let dlouhý soudní spor o pozemek skládky. Soud rozhodl, že parcela patří místnímu chovateli koní Květoslavu Šebelovi a k ukládání odpadu tak docházelo nezákonně. Město proto musí do dvou let skládku zlikvidovat, to ale bude stát stovky milionů. Na skládce je ale také mnoho jedovatého odpadu, jeho odstranění by mohlo stát dokonce miliardy korun, na to město peníze nemá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Beroun - Středočeský Beroun musí do dvou let zlikvidovat skládku, která se rozkládá na parcele místního chovatele koní Květoslava Šebely. Šebela v úterý u Krajského soudu vyhrál spor, který se táhne dlouhých 22 let.

Soud uznal, že město rozšířilo skládku na cizí pozemek, přestože Šebela proti tomu už zkraje 90. let protestoval. I tak sem ale město postupně navezlo 43 tisíc tun odpadu z domácností i z firem. "Bylo to spiknutí úředníků, za celou dobu se mnou nikdo nechtěl tenhle problém pořádně řešit," prohlásil Šebela.

Pro Beroun, město s půlmiliardovým rozpočtem, znamená úterní rozsudek velký problém. Šebelův pozemek má sice jen necelých 1700 metrů čtverečních, ale je na něm až pětadvacetimetrová vrstva odpadu. Takže podle propočtů z roku 2010 by odstranění stálo zhruba 400 milionů korun. "Dnes už to nejspíš bude mnohem víc," řekl advokát města Jaroslav Tenkrát.

Podle místostarosty Michala Mišiny (ČSSD) se nyní musí město poradit s právníky, co dál. Na odstranění skládky má totiž podle rozsudku jen dva roky. Zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu, ale i tak mu poběží dvouletá lhůta.

"To je problém rozsudku: nedá se to stihnout a nevíme, kde na to vezmeme peníze," řekl Mišina. Radnice tvrdí, že Šebelovi nabídla náhradní pozemky a peníze, když se nároku na odstranění skládky vzdá. Šebela však odmítl.

Navíc 400milionové náklady nemusí být konečné. Podle zprávy odborníků, která byla součástí soudního spisu, obsahuje skládka téměř jistě nebezpečný odpad. Především pak azbest a azbestové kaly z nedalekých výroben. Azbest přitom patří mezi rakovinotvorné látky, které se musí likvidovat za zvláštního režimu.

Chovatel Šebela proto spočítal, že kdyby se měla skládka na jeho pozemku zlikvidovat podle pravidel pro odstranění jedovatých odpadů, náklady by se mohly vyšplhat až na několik miliard korun.

Šebela koupil pozemek v chráněné oblasti u Berounky v polovině 80. let. V roce 1991 varoval radnici, aby na něj přestala navážet odpad - tehdy se skládka začala rozšiřovat i na jeho parcelu. Radnice však argumentovala, že pozemek je její. I město tvrdilo, že ho koupilo od stejných původních majitelů jako Šebela. A obě strany na to měly kupní smlouvy.

Až o několik let později soudy rozhodly, že smlouva města je neplatná a pozemek v rokli patří Šebelovi. Ukázalo se, že zřejmě někdo z radnice zfalšoval podpis prodávajících a že pozemek není jako majetek města zapsaný ani na katastru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy