Benešovská nemocnice po kyberútoku obnovila chod porodnice, operovat se bude od ledna

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2019 15:22
V benešovské nemocnici se po útoku počítačovým virem z minulého týdne podařilo obnovit chod porodnice, v dalších dnech začnou fungovat ostatní oddělení. Od ledna by lékaři měli v obvyklém režimu také operovat.
Nemocnice v Benešově
Nemocnice v Benešově | Foto: ČTK

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu. Nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny.

Od úterních 14:00 nemocnice obnovila v plném rozsahu chod porodnice. Laboratoř funguje v režimu "statim", což znamená, že jsou porody zcela bezpečné s komplexním zázemím pro rodičku i novorozence. "V dalších dnech očekáváme, že budou spuštěny rentgeny a sona, ARO, JIP chirurgie, multioborová JIP, neurologie, ambulance chirurgie, traumatologie a interny. V této posloupnosti budou jednotlivé části systému nabíhat," uvedla v úterý hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

S obnovením operací v obvyklém režimu se počítá od ledna. Objednaní pacienti budou po dohodě zákroky podstupovat i o víkendech, nemocnice musí dohnat zpoždění.

Útok vyšetřuje NÚKIB

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství v úterý uvedlo, že podle prvních závěrů kriminalistů a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nešlo o cílený útok na nemocnici, což potvrzují stejné nebo obdobné problémy jiných společností v celém Středočeském kraji i mimo zdravotnictví.

Počítačová síť benešovské nemocnice je rozdělena do více celků, nebyla tudíž napadena v celém rozsahu. Na doporučení NÚKIB se na ni však nahlíží jako na infikovanou. Odborníci v systému našli e-mailovou adresu, již předali policii. Neobjevili naopak žádný požadavek, který by se týkal případného výkupného.

Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová už v pondělí řekla, že útok neměl vyděračský podtext a nebyla požadována žádná částka. "Data, která by mohla vést k dopadení pachatele útoku, jsou dle požadavků průběžně předávána Policii ČR," uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

Způsob proniknutí viru do sítě analyzují odborníci z NÚKIB. Není známo, jakým způsobem a kým byl virus do sítě vpuštěn, nicméně směr útoku se podařilo zaměřit a okamžitě zastavit. Virus nenapadl zdravotnické přístroje, přesto byly od páteřní sítě odpojeny a specializovaná firma na doporučení NÚKIB preventivně přeinstaluje jejich operační systém na ovládacích konzolích. Tato zařízení, například RTG, CT nebo magnetická rezonance, jsou podle kraje zabezpečeny dalšími bezpečnostními branami a nová instalace je jen preventivním krokem.

Video: Útok na benešovskou nemocnici? Stačí jediná chyba, hackerům jde jen o peníze, říká Haller

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy