Statisícům Pražanů hrozí dvakrát větší daň z nemovitosti, radní vyhověli starostům

Jakub Heller Jakub Heller
9. 9. 2019 15:50
Každý rok musí majitelé zaplatit ze svých bytů, domů, provozoven či zahrádek takzvanou daň z nemovitosti. Statisícům Pražanů teď hrozí, že zaplatí až dvakrát vyšší sumu než dosud. Magistrátní koalice se totiž usnesla, že nechá na každé městské části, aby si daň zvedla podle svého uvážení - až na dvojnásobek. A většina radnic toho hodlá využít.
Daň z nemovitosti platí jednou ročně každý, kdo v metropoli vlastní byt, dům, zahradu, provozovnu či jinou realitu.
Daň z nemovitosti platí jednou ročně každý, kdo v metropoli vlastní byt, dům, zahradu, provozovnu či jinou realitu. | Foto: Magdaléna Medková

Za průměrný pražský byt o velikosti 75 metrů čtverečních se ročně platí daň z nemovitosti zhruba 750 korun. Radní však schválili novelu vyhlášky, podle které si nově o zvýšení takzvaného velikostního koeficientu pro výpočet daně rozhodnou samy radnice. Mohou tedy nechat daň stejnou jako dnes, nebo ji zvýšit až na dvojnásobek.

To neplatí pouze pro komerční prostory, u nichž se daň na dvojnásobek zvedne automaticky.

Po úpravě daně z nemovitosti volají radnice už řadu let, všechny takto vybrané peníze jdou totiž přímo do jejich rozpočtu. Výše daně se v Praze naposledy měnila před více jak deseti lety a je nižší než v řadě mnohem menších měst. Je to navíc jediná daň, kterou může Praha vlastním rozhodnutím upravovat.

Radnice si léta stěžují, že nemají peníze na investice do veřejných prostranství ani například na opravy škol. Novela tak slibuje, že jim na takové projekty bude zbývat více peněz.

Zvyšování daní je však velmi nepopulární u voličů, a proto magistrátní politici odpovědnost převedli na starosty a radní jednotlivých městských částí. Ti se teď musí rozhodnout, jak moc je pro ně injekce do rozpočtu důležitá. 

"Nejsem fanouškem zvyšování daní, ale dali jsme tímto slovo těm, kdo znají městskou část nejlépe a kdo ten příjem v konečném důsledku sami obdrží," uvedl náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě). Dodal, že Praha je jediné město v Česku, kde o výši daně rozhoduje někdo jiný, než kdo ji nakonec obdrží.

33 městských částí chce daň zvýšit

Z radnic však současně zaznívají obavy, že pokud se rozhodnou daň nezvyšovat, mohou v budoucnu narazit, až budou žádat magistrát o další peníze. To ostatně sám Vyhnánek nepřímo potvrdil. 

"Nepředpokládám, že městské části, které si o změnu daně nepožádaly, přijdou za měsíc či za dva s tím, že potřebují vypomoci od magistrátu s nějakými běžnými výdaji," řekl. Dodal však, že u větších investic, které městské části nemohou z vlastních rozpočtů zvládnout, se mohou stále na podporu magistrátu spolehnout.

Většina radnic už avizovala, že k nepopulárnímu opatření přistoupí. Z 57 městských částí jich 33 ohlásilo, že daň zvýší. Většinou na maximální možnou hladinu - tedy na dvojnásobek. Z velkých městských částí se to týká Prahy 1, Prahy 3, Prahy 7, Prahy 8, Prahy 10 a Prahy 11.

Ještě ale není stoprocentně jisté, že novela vyhlášky začne skutečně platit - musí ji ještě schválit zastupitelstvo hlavního města na svém zasedání v září. A jeden z členů vládnoucí koalice, strana TOP 09, se na celý nápad netváří zrovna s největším pochopením. "TOP 09 k tomu přijala stanovisko, že nechává zastupitele, aby se sami rozhodli a zvážili požadavky městských částí. Nicméně globálně to nepodporujeme," uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Vyhnánek věří, že se i přesto podaří na zastupitelstvu návrh hlasy koalice prosadit. Pokud by se však klub TOP 09 postavil na odpor, mohli by novelu podpořit i někteří opoziční zastupitelé. Ti z ODS už však předem řekli, že oni to nebudou. Zbývá tak hnutí ANO a ani u něj nelze čekat žádnou přehnanou snahu vyjít radním vstříc.

"Jsme proti zvyšování daní a máme to i v programu. Nejdříve je potřeba hledat úspory v provozních výdajích, což se tady neděje. Nicméně jsme zatím domluveni tak, že naši zastupitelé budou mít v tomto volné hlasování. To je maximum, co můžeme koalici nabídnout," uvedl zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Dodal, že podle jeho informací uvažují o podpoře návrhu jeden až tři zastupitelé hnutí ANO. Také ANO totiž sedí ve vedení některých městských částí a tamním politikům by se další prostředky do rozpočtu hodily.

Které městské části chtějí zvýšit daň z nemovitosti?

Městské části už oznámily, jak budou chtít měnit takzvaný velikostní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. 

Koficient 2,5 značí, že daň zůstane stejná jako dnes, koeficient 5 pak znamená, že se zvedne na dvojnásobek dnešní hodnoty.

Praha 1 - koeficient 5
Praha 2 - koeficient 2,5
Praha 3 - koeficient 5
Praha 4 - koeficient 2,5
Praha 5 - koeficient 2,5
Praha 6 - koeficient 2,5
Praha 7 - koeficient 5
Praha 8 - koeficient 5
Praha 9 - koeficient 2,5
Praha 10 - koeficient 5
Praha 11 - koeficient 4,5
Praha 12 - koeficient 3,5
Praha 13 - koeficient 2,5
Praha 14 - koeficient 2,5
Praha 15 - koeficient 2,5
Praha 16 - koeficient 2,5
Praha 17 - koeficient 2,5
Praha 18 - koeficient 5
Praha 19 - koeficient 2,5
Praha 20 - koeficient 2,5
Praha 21 - koeficient 2,5
Praha 22 - koeficient 5
Praha - Benice - koeficient 4,5
Praha - Běchovice - koeficient 2,5
Praha - Březiněves - koeficient 5
Praha - Čakovice - koeficient 3,5
Praha - Dolní Chabry - koeficient 5
Praha - Dolní Měcholupy - koeficient 2,5
Praha - Dolní Počernice - koeficient 2,5
Praha - Dubeč - koeficient 3,5
Praha - Ďáblice - koeficient 2,5
Praha - Klánovice - koeficient 4,5
Praha - Koloděje - koeficient 3,5
Praha - Kolovraty - koeficient 5
Praha - Královice - koeficient 2,5
Praha - Křeslice - koeficient 3,5
Praha - Kunratice - koeficient 5
Praha - Libuš - koeficient 3,5
Praha - Lipence - koeficient 3,5
Praha - Lochkov - koeficient 2,5
Praha - Lysolaje - koeficient 5
Praha - Nebušice - koeficient 4,5
Praha - Nedvězí - koeficient 3,5
Praha - Petrovice - koeficient 5
Praha - Přední Kopanina - koeficient 2,5
Praha - Řeporyje - koeficient 5
Praha - Satalice - koeficient 2,5
Praha - Slivenec - koeficient 5
Praha - Suchdol - koeficient 5
Praha - Šeberov - koeficient 5
Praha - Štěrboholy - koeficient 2,5
Praha - Troja - koeficient 5
Praha - Újezd - koeficient 5
Praha - Velká Chuchle - koeficient 2,5
Praha - Vinoř - koeficient 3,5
Praha - Zbraslav - koeficient 5
Praha - Zličín - koeficient 2,5

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy