Soud zmírnil tresty za ukradené obrazy Emila Filly v Peruci

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2014 13:06
Vojtěch Hloušek si tak odsedí 9,5 roku místo původních 12 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze zmírnil pěti ze šesti obžalovaných tresty za krádeže uměleckých děl včetně obrazů Emila Filly na zámku Peruc na Lounsku. Při krádežích uměleckých předmětů vznikly škody za téměř 24 milionů korun, řekla státní zástupkyně Dana Urbanová.

Nově čtyřem podezřelým vyměřil trest od tří let do 9,5 roku vězení a dalším dvěma uložil podmínky. Původně byla skupina zlodějů a prodejců odsouzena na čtyři až 12 let vězení. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vrchní soud snížil z 12 na 9,5 roku vězení trest pro Vojtěcha Hlouška. Podle obžaloby se společně s Mariánem Lázem vloupal 18. listopadu 2011 do výstavní síně zámku v Peruci a ukradl čtyři olejomalby Emila Filly ze 40. let minulého století.

Marián Lázo se ke krádežím přiznal a u soudu vystupoval v pozici spolupracujícího obžalovaného. Odvolací soud mu zmírnil trest ze čtyř na tři roky vězení.

Lázo v přípravném řízení popsal, jak s Hlouškem kradli v dalších muzeích a galeriích. Podle obžaloby se vloupali do muzea v obci Železnice, do Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, dvakrát do Maloskalské galerie v obci Malá Skála a do objektu Galerie obrazů a plastik ve Slatině nad Zdobnicí.

Přehled deseti nejdražších obrazů Emila Filly prodaných v ČR

Emil Filla - Malíř
  1. Malíř (1921) 17,5 mil. rok 2013
  2. Zátiší s lahví Cherry (1914) 16,25 mil. rok 2010
  3. Hlava muže v cylindru (1914) 16 mil. rok 2012
  4. Ležící žena (1932) 15,2 mil. rok 2012
  5. Hlava muže s dýmkou (1915) 14 mil. rok 2014
  6. Zátiší s dýmkou (1934) 12 mil. rok 2011
  7. Sklenice a noviny (1914) 11,2 mil. rok 2009
  8. Dívka s mandolínou (1929) 11 mil. rok 2008
  9. Utěšitel (1911) 10,8 mil. rok 2011
  10. Zátiší s mandolínou (1933) 9,1 mil. rok 2009

Bez aukční přirážky

Vedle obrazů se jejich kořistí staly například vzácné housle z poloviny 19. století či historické zbraně.

Z dalších obžalovaných pražský vrchní soud zmírnil trest ze sedmi na šest let vězení pro Lázova otce Ondřeje, který oba muže vozil na místa činu, pomáhal také s prodejem lupu.

Tříletou podmínku odvolací soud uložil starožitníkovi Jánu Mitrovi, který podle spisu několik kradených děl vykoupil. Dále mu uložil peněžitý trest jeden milion korun a zakázal obchodovat s uměleckými předměty na osm let. Erice Kolaříkové, která se údajně podílela na zprostředkování prodeje kradených věcí, soud také uložil tříletou podmínku.

Oba byli původně odsouzeni ke čtyřem rokům ve vězení. Čtyřletý trest zůstal poslednímu obžalovanému Štěpánovi Petikovi, který se údajně také podílel na zprostředkování prodeje kradených věcí.

Původní tresty byly příliš vysoké

Podle rozhodnutí odvolacího soudu byla vina obžalovaných prokázána, a tak výrok o vině vůbec nezměnil. Původní tresty uložené ústeckým krajským soudem však byly příliš přísné.

"Obžalovaní se domáhali příznivějšího rozhodnutí a podle našeho názoru většina trestů byla přece jen nepřiměřeně přísná," vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová.

Případ krádeže v Peruci je jedním z nejznámějších zlodějských počinů posledních let. V Česku jinak v posledních letech ubývá krádeží uměleckých předmětů z muzeí, kostelů nebo starožitnictví.

Podle Urbanové se při vyšetřování případu nepřišlo na to, že by skupina kradla umělecká díla na objednávku. Gang naopak fungoval systémem, že nejprve věci ukradli a pak narychlo sháněli kupce.

I s mírnějším rozsudkem byla státní zástupkyně spokojená, protože se soud v podstatě ztotožnil s jejím odvoláním. "Myslím si, že to celkem odpovídá," řekla Urbanová.

Zloději si z Peruce odnesli díla Slepec (1926), Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946).

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 19 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy