Soud zmírnil tresty za ukradené obrazy Emila Filly v Peruci

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2014 13:06
Vojtěch Hloušek si tak odsedí 9,5 roku místo původních 12 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze zmírnil pěti ze šesti obžalovaných tresty za krádeže uměleckých děl včetně obrazů Emila Filly na zámku Peruc na Lounsku. Při krádežích uměleckých předmětů vznikly škody za téměř 24 milionů korun, řekla státní zástupkyně Dana Urbanová.

Nově čtyřem podezřelým vyměřil trest od tří let do 9,5 roku vězení a dalším dvěma uložil podmínky. Původně byla skupina zlodějů a prodejců odsouzena na čtyři až 12 let vězení. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vrchní soud snížil z 12 na 9,5 roku vězení trest pro Vojtěcha Hlouška. Podle obžaloby se společně s Mariánem Lázem vloupal 18. listopadu 2011 do výstavní síně zámku v Peruci a ukradl čtyři olejomalby Emila Filly ze 40. let minulého století.

Marián Lázo se ke krádežím přiznal a u soudu vystupoval v pozici spolupracujícího obžalovaného. Odvolací soud mu zmírnil trest ze čtyř na tři roky vězení.

Lázo v přípravném řízení popsal, jak s Hlouškem kradli v dalších muzeích a galeriích. Podle obžaloby se vloupali do muzea v obci Železnice, do Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, dvakrát do Maloskalské galerie v obci Malá Skála a do objektu Galerie obrazů a plastik ve Slatině nad Zdobnicí.

Přehled deseti nejdražších obrazů Emila Filly prodaných v ČR

Emil Filla - Malíř
  1. Malíř (1921) 17,5 mil. rok 2013
  2. Zátiší s lahví Cherry (1914) 16,25 mil. rok 2010
  3. Hlava muže v cylindru (1914) 16 mil. rok 2012
  4. Ležící žena (1932) 15,2 mil. rok 2012
  5. Hlava muže s dýmkou (1915) 14 mil. rok 2014
  6. Zátiší s dýmkou (1934) 12 mil. rok 2011
  7. Sklenice a noviny (1914) 11,2 mil. rok 2009
  8. Dívka s mandolínou (1929) 11 mil. rok 2008
  9. Utěšitel (1911) 10,8 mil. rok 2011
  10. Zátiší s mandolínou (1933) 9,1 mil. rok 2009

Bez aukční přirážky

Vedle obrazů se jejich kořistí staly například vzácné housle z poloviny 19. století či historické zbraně.

Z dalších obžalovaných pražský vrchní soud zmírnil trest ze sedmi na šest let vězení pro Lázova otce Ondřeje, který oba muže vozil na místa činu, pomáhal také s prodejem lupu.

Tříletou podmínku odvolací soud uložil starožitníkovi Jánu Mitrovi, který podle spisu několik kradených děl vykoupil. Dále mu uložil peněžitý trest jeden milion korun a zakázal obchodovat s uměleckými předměty na osm let. Erice Kolaříkové, která se údajně podílela na zprostředkování prodeje kradených věcí, soud také uložil tříletou podmínku.

Oba byli původně odsouzeni ke čtyřem rokům ve vězení. Čtyřletý trest zůstal poslednímu obžalovanému Štěpánovi Petikovi, který se údajně také podílel na zprostředkování prodeje kradených věcí.

Původní tresty byly příliš vysoké

Podle rozhodnutí odvolacího soudu byla vina obžalovaných prokázána, a tak výrok o vině vůbec nezměnil. Původní tresty uložené ústeckým krajským soudem však byly příliš přísné.

"Obžalovaní se domáhali příznivějšího rozhodnutí a podle našeho názoru většina trestů byla přece jen nepřiměřeně přísná," vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová.

Případ krádeže v Peruci je jedním z nejznámějších zlodějských počinů posledních let. V Česku jinak v posledních letech ubývá krádeží uměleckých předmětů z muzeí, kostelů nebo starožitnictví.

Podle Urbanové se při vyšetřování případu nepřišlo na to, že by skupina kradla umělecká díla na objednávku. Gang naopak fungoval systémem, že nejprve věci ukradli a pak narychlo sháněli kupce.

I s mírnějším rozsudkem byla státní zástupkyně spokojená, protože se soud v podstatě ztotožnil s jejím odvoláním. "Myslím si, že to celkem odpovídá," řekla Urbanová.

Zloději si z Peruce odnesli díla Slepec (1926), Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy