Soud s Kramným bude pokračovat na konci října, čeká se na nový znalecký posudek

ČTK ČTK
24. 9. 2015 13:41
Proces s Petrem Kramným, který měl v Egyptě zavraždit svou ženu a dceru, bude pokračovat na konci října. Obhajoba si totiž nechává vypracovat další posudek, který má vyvrátit, že matka s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem. Ve čtvrtek soudkyně vyslechla posledního svědka, údajného milence Kramného manželky. Ten řekl, že s ní měl sex jenom jednou. Uvedl také, že se mu svěřila, že není jediný, s kým byla manželovi nevěrná. O tom, že by Kramného chtěla opustit, ale nic nevěděl.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava - Soud s Petrem Kramným, který podle obžaloby o dovolené v Egyptě zavraždil manželku a dceru, bude pokračovat koncem října.

Obhajoba totiž předloží další posudek, který má napadnout závěr obžaloby, která jako příčinu smrti uvádí zástavu srdce po zásahu elektrickým proudem.

Proto dnes soudkyně hlavní líčení odročila na 26. října. Ještě předtím vyslechl senát posledního svědka. Byl jím údajný milenec zavražděné ženy.

Slovák, který k soudu přišel až na třetí výzvu, potvrdil, že s ní měl pohlavní styk, ale jenom jednou.

Advokátka: nebyla to elektřina

Obhájkyně obžalovaného Kramného Jana Rejžková bude mít nový posudek z oboru soudního lékařství k dispozici 8. října. Nějaký čas bude potřeba na jeho doručení soudu a obžalobě.

Všichni se se závěry znalců musí seznámit. Proto soudkyně udělala tak dlouhou přestávku.

"Jeví se to tak, že příčina úmrtí nebyla elektřina. Toto je můj názor. Jsem ale právník," vysvětlila advokátka, proč nechala posudek zpracovat.

Podle ní jsou nyní dva znalci v Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Tam jim bylo umožněno prostudovat vzorky tkáně, takzvané histologické preparáty, odebrané při pitvě.

Rozpory budou

Závěry těchto znalců Rejžková nechce předvídat. "Už dnes ale vím, že tam nějaké rozpory budou," řekla.

Očekává rozpory se závěry expertů, kteří v Česku prováděli pitvu a přišli s verzí, že žena s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem.

Vycházejí ze stop, které údajně elektřina v těle a na těle Moniky Kramné zanechala. Obhajoba se zase kloní ke zjištěním egyptských patologů, podle nichž obě Češky zemřely na následky dehydratace.

Nevyloučili možnost otravy, toxické látky ale v tělech nenašli.

Znalkyně: bylo to selhání srdce

Naopak znalkyně Margita Smatanová potvrdila, že v případě Kramného manželky šlo o akutní selhání srdce způsobené zásahem elektrickým proudem. Pro tuto variantu podle ní svědčily i změny na krku, zádech či noze oběti.

Advokátka Klára Long Slámová ke sledovanému procesu s Petrem Kramným; blogerka žijící v Rusku Eva Malá o své zkušenosti s ruským embargem na dovoz některých západních potravin
1:42
Advokátka Klára Long Slámová ke sledovanému procesu s Petrem Kramným; blogerka žijící v Rusku Eva Malá o své zkušenosti s ruským embargem na dovoz některých západních potravin | Video: Martin Veselovský

"Opravdu jsme postupovali komplexně a zvažovali jsme všechny možné varianty. Pokud budeme hodnotit komplex úrazových změn, komplex nálezů, které jsme měli, pak je příčina smrti téměř jednoznačná," řekla Smatanová.

S jejími závěry se ztotožnil znalec Marek Dokoupil, který zkoumal ostatky dítěte. Lékaři podle něj vyloučili všechny z možností, které by takovouto náhlou smrt mohly způsobit, působení jedu nebo dušení.

Jedinou možností, která všechny symptomy vysvětluje, je tak podle Dokoupila zásah elektrickým proudem.

"Při tom nálezu, který máme, se nám v současné době nejeví žádná další možná eventualita jako reálná," řekl Dokoupil na dotaz soudkyně, zda připouští i jinou příčinu smrti než zásah elektrickým proudem.

Se svědkem spala jen jednou

Soud ukončil výslech svědků. Do jednací síně se dostavil muž, který už dvakrát na výzvu nepřišel. O tomto svědkovi se mluvilo jako o možném milenci Moniky Kramné.

A právě možná nevěra a rozpadající se vztah byly podle obžaloby motivem vraždy. Předvolaný muž potvrdil, že měl s Monikou Kramnou poměr. Šlo ale podle něj o jednorázovou záležitost.

"Bral jsem to jako úlet. Monika byla atraktivní..., ale nepřipadalo mi to mezi námi přirozené," řekl.

Uvedl také, že se mu svěřila, že není jediný, s kým byla manželovi nevěrná. O tom, že by manžela chtěla opustit, ale nic nevěděl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy