Soud s Kramným bude pokračovat na konci října, čeká se na nový znalecký posudek

ČTK ČTK
24. 9. 2015 13:41
Proces s Petrem Kramným, který měl v Egyptě zavraždit svou ženu a dceru, bude pokračovat na konci října. Obhajoba si totiž nechává vypracovat další posudek, který má vyvrátit, že matka s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem. Ve čtvrtek soudkyně vyslechla posledního svědka, údajného milence Kramného manželky. Ten řekl, že s ní měl sex jenom jednou. Uvedl také, že se mu svěřila, že není jediný, s kým byla manželovi nevěrná. O tom, že by Kramného chtěla opustit, ale nic nevěděl.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava - Soud s Petrem Kramným, který podle obžaloby o dovolené v Egyptě zavraždil manželku a dceru, bude pokračovat koncem října.

Obhajoba totiž předloží další posudek, který má napadnout závěr obžaloby, která jako příčinu smrti uvádí zástavu srdce po zásahu elektrickým proudem.

Proto dnes soudkyně hlavní líčení odročila na 26. října. Ještě předtím vyslechl senát posledního svědka. Byl jím údajný milenec zavražděné ženy.

Slovák, který k soudu přišel až na třetí výzvu, potvrdil, že s ní měl pohlavní styk, ale jenom jednou.

Advokátka: nebyla to elektřina

Obhájkyně obžalovaného Kramného Jana Rejžková bude mít nový posudek z oboru soudního lékařství k dispozici 8. října. Nějaký čas bude potřeba na jeho doručení soudu a obžalobě.

Všichni se se závěry znalců musí seznámit. Proto soudkyně udělala tak dlouhou přestávku.

"Jeví se to tak, že příčina úmrtí nebyla elektřina. Toto je můj názor. Jsem ale právník," vysvětlila advokátka, proč nechala posudek zpracovat.

Podle ní jsou nyní dva znalci v Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Tam jim bylo umožněno prostudovat vzorky tkáně, takzvané histologické preparáty, odebrané při pitvě.

Rozpory budou

Závěry těchto znalců Rejžková nechce předvídat. "Už dnes ale vím, že tam nějaké rozpory budou," řekla.

Očekává rozpory se závěry expertů, kteří v Česku prováděli pitvu a přišli s verzí, že žena s dcerou zemřely po zásahu elektrickým proudem.

Vycházejí ze stop, které údajně elektřina v těle a na těle Moniky Kramné zanechala. Obhajoba se zase kloní ke zjištěním egyptských patologů, podle nichž obě Češky zemřely na následky dehydratace.

Nevyloučili možnost otravy, toxické látky ale v tělech nenašli.

Znalkyně: bylo to selhání srdce

Naopak znalkyně Margita Smatanová potvrdila, že v případě Kramného manželky šlo o akutní selhání srdce způsobené zásahem elektrickým proudem. Pro tuto variantu podle ní svědčily i změny na krku, zádech či noze oběti.

Advokátka Klára Long Slámová ke sledovanému procesu s Petrem Kramným; blogerka žijící v Rusku Eva Malá o své zkušenosti s ruským embargem na dovoz některých západních potravin
1:42
Advokátka Klára Long Slámová ke sledovanému procesu s Petrem Kramným; blogerka žijící v Rusku Eva Malá o své zkušenosti s ruským embargem na dovoz některých západních potravin | Video: Martin Veselovský

"Opravdu jsme postupovali komplexně a zvažovali jsme všechny možné varianty. Pokud budeme hodnotit komplex úrazových změn, komplex nálezů, které jsme měli, pak je příčina smrti téměř jednoznačná," řekla Smatanová.

S jejími závěry se ztotožnil znalec Marek Dokoupil, který zkoumal ostatky dítěte. Lékaři podle něj vyloučili všechny z možností, které by takovouto náhlou smrt mohly způsobit, působení jedu nebo dušení.

Jedinou možností, která všechny symptomy vysvětluje, je tak podle Dokoupila zásah elektrickým proudem.

"Při tom nálezu, který máme, se nám v současné době nejeví žádná další možná eventualita jako reálná," řekl Dokoupil na dotaz soudkyně, zda připouští i jinou příčinu smrti než zásah elektrickým proudem.

Se svědkem spala jen jednou

Soud ukončil výslech svědků. Do jednací síně se dostavil muž, který už dvakrát na výzvu nepřišel. O tomto svědkovi se mluvilo jako o možném milenci Moniky Kramné.

A právě možná nevěra a rozpadající se vztah byly podle obžaloby motivem vraždy. Předvolaný muž potvrdil, že měl s Monikou Kramnou poměr. Šlo ale podle něj o jednorázovou záležitost.

"Bral jsem to jako úlet. Monika byla atraktivní..., ale nepřipadalo mi to mezi námi přirozené," řekl.

Uvedl také, že se mu svěřila, že není jediný, s kým byla manželovi nevěrná. O tom, že by manžela chtěla opustit, ale nic nevěděl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy