Žena polila tři lidi kyselinou, podle soudu úmyslně. Ve vězení má strávit šest let

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2019 12:25
Krajský soud v Plzni poslal na šest let do vězení šestačtyřicetiletou Annu Kroft původem z Moldavska za těžké ublížení na zdraví. Podle obžaloby po hádce a potyčce v nočním klubu v Plzni polila dva muže a ženu kyselinou sírovou. Utrpěli popáleniny, byli několik týdnů v nemocnici a podstoupili několik operací. Obžalované hrozilo až 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájce si nechali lhůtu na odvolání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Zmocněnci poškozených požadují po obžalované náhradu škody a nemajetkové újmy 2,6 milionu korun. Nejvíc, asi 1,5 milionu, chce zraněná žena, jejíž právní zástupkyně, tak jako další dva zmocněnci, uvedli, že obžalovaná jednala úmyslně. Dalších 345 tisíc korun chtějí dvě zdravotní pojišťovny a další desetitisíce majitel domu za vzniklé škody.

Státní zástupce, který navrhoval trest 5,5 až 6,5 roku, si vzal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce uvedl, že se musí poradit se svou klientkou, která se podle jeho názoru určitě odvolá.

Kroft u vyhlášení rozsudku nebyla, protože je v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Soud požádala, aby jednal v její nepřítomnosti.

Podle obhájce Františka Korandy žena trpí duševní poruchou od roku 2005, kdy jí po přestřelce zemřel manžel v náručí. "Stav klientky je asi vážný, tento týden jsem ji ani nemohl v nemocnici navštívit," uvedl. Zatím zůstane v zařízení, o případném umístění do vězení by po pravomocném rozsudku rozhodl vězeňský lékař.

Úmysl, ne nutná obrana, uvádí obžaloba

Podle obžaloby vzala lahev s čističem odpadů s 96procentní kyselinou sírovou a polila tři lidi. Pronásledovala je až na schody a do průjezdu klubu a dál na ně žíravinu lila, i když všichni křičeli, uvedla obžaloba. Způsobila jim poleptání druhého až třetího stupně na hlavě, obličeji, krku, rukou i dalších částech těla, uvedl státní zástupce. Podle něj bylo úmyslné zavinění jednoznačně prokázané a nešlo o nutnou obranu.

Kroft, která se narodila v Moldavsku, ale má české občanství, se přiznala, ale tvrdila, že si neuvědomovala, že použila kyselinu. Když dva muži a žena bili dalšího muže v nočním klubu, měla prý strach, že ho zabijí.

Chtěla na ně chrstnout vodu, tak jako na psy, když se perou. Sáhla do sousední úklidové komory a vzala lahev. Byla prý v šoku, neuvědomovala si, co drží v ruce. Nevnímala ani bolest. Při rvačce si poranila nohu.

"Poškození byli poléváni po desítky sekund, možná i jednotek minut," řekl při vyhlášení rozsudku předseda senátu Martin Kantor. Obžalovaná si podle něj byla vědoma toho, co drží v ruce a jakou látku lahev obsahuje.

Napadené muže ve věku 39 a 27 let a dvaatřicetiletou ženu kyselina zasáhla na pěti až sedmi procentech povrchu těla. Léčení si vyžádalo několikatýdenní hospitalizaci a u každého několik operačních zákroků. Zůstaly jim jizvy po poleptání a jeden muž má omezenou hybnost ruky. "Poškození měli štěstí v neštěstí, že u nich nedošlo k závažnějším poraněním, pokud by se kyselina dostala do očí nebo by ji požili," řekl Kantor. Konflikt podle něj vznikl proto, že chtěla, aby jí skupinka zaplatila za sexuální služby, které poskytnuty nebyly.

Podle Korandy byli všichni opilí a jeden muž pod vlivem omamných látek. "Když se prali, tak omylem (obžalovaná) sáhla v kumbále po první láhvi s úmyslem situaci zklidnit," uvedl. Podle některých svědků měla láhev v pokoji připravenou, podle dalších ji vzala ze sousední úklidové komory. Zraněná žena, kterou obžalovaná znala z nočního klubu, byla podle Korandy stejně jako jeden z mužů osmkrát soudně trestaná a je otázkou, zda je její výpověď věrohodná.

Incident se odehrál loni 24. března mezi 07:00 do 09:00. Obžalovaná přišla do baru z nočního klubu na Americké třídě. Popíjející skupinku pozvala na kávu do pokoje klubu, od něhož měla klíče. Hádka přerostla ve fyzický konflikt, do něhož se zapojil další muž. Útočnice se hájila, že jednala v šoku a ve stresu. Tvrdila, že peníze za sexuální služby nechtěla a že potyčku rozpoutal jeden z poškozených.

Plzeňský soud už řešil jeden kyselinový útok. V roce 2015 vyměřil 23 let vězení Janu Dubskému, který v listopadu roku 2013 neunesl dřívější rozchod s přítelkyní a polil ji rovněž kyselinou sírovou. Žena utrpěla těžká zranění s doživotními vážnými následky. Rozsudek potvrdil Vrchní soud v Praze, Nejvyšší soud a Ústavní soud odmítly stížnost a dovolání.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy