Lyžaři využili dobrého počasí. Z vysoké návštěvnosti se radují v Jeseníkách i ve Špindlerově Mlýně

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2017 17:16
Díky dostatku sněhu a slunečnému počasí je lyžařská sezóna na českých horách v plném proudu. Lyžaři zaplnili na přelomu roku sjezdovky v Jeseníkách, ve Zlínském kraji nebo třeba na Vysočině. Provozovatelé ski areálů si extrémně vysokou návštěvnost pochvalují a někteří z nich doufají, že by letošní sezóna mohla pomoci zahojit finanční ztráty z minulých let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc – České sjezdovky zaznamenaly na přelomu roku velmi vysokou návštěvnost. Mohou za to zejména ideální sněhové podmínky a slunečné počasí.

Lyžaři vyrazili například na sjezdovky do Olomouckého kraje, kde podle vlekařů patřila silvestrovská návštěvnost mezi největší za posledních několik let. Obzvláště oblíbený je Ski areál v Koutech nad Desnou na Šumpersku.

"S návštěvností jsme určitě spokojeni. Počasí klaplo, je tady nádherně a přijelo hodně lidí," řekl ČTK provozovatel areálu Petr Marek, podle kterého jsou v Koutech v provozu všechny sjezdovky.

V Jeseníkách panují ideální sněhové podmínky, avšak v oblastech ohrožených pádem lavin stále platí kvůli půlmetrové vrstvě sněhu první lavinový stupeň.

Také na Vysočině zaplnili lyžaři o víkendu svahy i uměle zasněžované tratě pro běžkaře v Novém Městě na Moravě. Zájem o lyžování stoupl ve druhé polovině týdne, když začalo mrznout.

Další davy lidí využily možnosti zalyžovat si na sportovních tratích novoměstské Vysočina Arény, na nichž se v prosinci konal Světový pohár v biatlonu.

Sjezdovka Šacberk u Jihlavy původně plánovala zahájit novoroční provoz až po poledni. Kvůli zájmu lyžařů a kvůli počasí provozovatel Pavel Havlíček rozhodl otevřít už od 09:00, lidé přišli.

Také sjezdovky v Jihočeském kraji měly od pátku do neděle nejlepší návštěvnost od začátku zimy. Ve Skiareálu Lipno se v pátek vystřídalo 3500 lyžařů a dalších zhruba 4200 lidí zamířilo do tohoto rekreačního střediska během víkendu. ČTK to řekl Vojen Smíšek se společnosti Lipnoservis.

"Je to naprostý top letošní sezony," zhodnotil Smíšek návštěvnost za poslední dny. Kromě počasí k vyššímu zájmu o lyžování přispěly také vánoční prázdniny.

S počty lyžařů byl spokojen také Petr Vondraš, vedoucí provozu v lyžařském středisku Zadov na Šumavě. "Návštěvnost byla v posledních dnech veliká," řekl. V pátek přišlo lyžovat přes 2000 lidí a v sobotu kolem 1600.

Minulý rok počasí tolik nepřálo

Podmínky k lyžování v Krkonoších a v Orlických horách v uplynulém silvestrovském týdnu patřily k nejlepším o vánočních svátcích za poslední léta. Do hor přijely v závěru roku desítky tisíc lidí. Před rokem byly podmínky k lyžování o svátcích kvůli teplému počasí mimořádně špatné a ztráty pak vlekaři vyrovnávali po zbytek sezony.

V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou od 28. do 30. prosince v průměru lyžovalo kolem 12.000 lidí. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn denně lyžovalo kolem 8000 lidí, fronty u lanovek byly do 15 minut.

Vlekaři se shodli, že bez technického sněhu by lyžování o letošních svátcích zdaleka nebylo tak kvalitní. "Nutnost investic do umělého zasněžování se opět potvrdila," uvedl obchodní a marketingový ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. Špindlerovskému Skiareálu se tak letos významně vyplatila loňská investice do umělého zasněžování Medvědína.

Také na sjezdovkách v Libereckém kraji (zejména v Rokytnici nad Jizerou) a ve Zlínském kraji se to v týdnu i o víkendu hemžilo lyžaři. Ve zlínském kraji šlo například o střediska Troják v Hostýnských vrších či ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. "Máme tady plno a jsme spokojení," řekl ČTK provozovatel areálu Troják Jakub Juračka.

Letošní sezona se podle Juračky zatím vyvíjí velmi slibně a provozovatelům zimních středisek může pomoci zahojit finanční ztráty z předchozích let.

Kvůli vysoké návštěvnosti lyžařských areálů ale vzrostl také počet výjezdů záchranné služby ke zraněným lyžařům. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Zdeněk Hošák ČTK řekl, že počet výjezdů k lyžařům za posledních sedm dnů přesáhl desítku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy