Šestnáct obcí v Česku si zvolilo nové vedení. To původní se většinou rozpadlo

ČTK ČTK
27. 9. 2015 13:00
Podle webu Českého statistického úřadu všude zvítězili buď nezávislí kandidáti, nebo různá místní sdružení. O 103 mandátů se ucházelo 220 lidí. Specifické byly volby v Přední Výtoni na Českokrumlovsku. Konaly se kvůli podezření z ovlivnění předešlého hlasování v březnu.
Komunální volby. Ilustrační foto.
Komunální volby. Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - V Česku si v sobotu zvolilo 16 obcí nové vedení, většinou po rozpadu toho původního. Jen v Přední Výtoni se konaly opakované volby kvůli podezření z ovlivnění předešlého hlasování v březnu.

Volilo se i v asi nejzadluženější české obci, Pramenech. Podle webu Českého statistického úřadu všude zvítězili buď nezávislí kandidáti, nebo různá místní sdružení. O 103 mandátů se ucházelo 220 lidí.

Vzpoura chatařů

Vesměs museli lidé k urnám, protože se část zastupitelů funkcí vzdala, a vedení obcí tak nebyla usnášeníschopná. Výjimkou byla Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Výsledek voleb v březnu, které se konaly po rozpadu zastupitelstva, neuznal soud kvůli údajné účelové změně trvalého bydliště 26 lidí krátce před volbami.

V Přední Výtoni je situace dlouho napjatá. Řada chatařů, z nichž někteří mají v obci i trvalé bydliště, chce zabránit radnici pod vedením bývalé starostky Reginy Houškové ve změně územního plánu, která by prý umožnila stavět domy u břehu přehrady Lipno.

V březnu vyhrálo sdružení Houškové, ale na výsledek podali stížnost zmínění kritici starostky. Podle stížnosti starostka zneužívala informace o zájemcích o přistěhování do obce. I tentokrát ale volby vyhrálo sdružení Houškové, obsadí tři křesla ze sedmi.

Dvě získalo SNK Lipno, které stojí proti Houškové.

Nejzadluženější obec

Hlasovalo se i v Pramenech na Chebsku, které se v minulosti propadly do dluhů ve výši 90 milionů korun. Dosavadní vedení obce se stovkou obyvatel se snaží dluhy řešit prodejem závazků ruské firmě, která chce postavit stáčírnu minerální vody.

Podle opozice se obec může stát rukojmím soukromníka. Ve volbách ale těsně vyhrálo současné vedení, opoziční Svobodné Prameny získaly z pěti míst v zastupitelstvu dvě.

Ve středních Čechách se volilo v pěti obcích. V Hvězdonicích na Benešovsku zvítězilo uskupení Šance 2014, jež získalo čtyři mandáty ze sedmi. Stejný počet křesel obsadí vítěz voleb v Nučicích u Prahy, uskupení Pro naši obec.

Dřínov na Kladensku a Vonoklasy u Prahy povedou jako jediní kandidáti Nezávislí a Nezávislí pro rozvoj obce. V Děkově na Rakovnicku vyhrálo sdružení Za nezávislou obec, které získalo tři z pěti křesel.

Spory o hřiště i kanalizaci

V Dasnicích na Sokolovsku prohrála sociální demokracie, která minule kandidovala jako jediná, s místním sdružením nezávislých kandidátů. To získalo tři místa v pětičlenném zastupitelstvu.

V Ovesné Lhotě na Havlíčkobrodsku po rozpadu původního vedení kvůli sporům o projekt multifunkčního hřiště nyní vyhrálo sdružení bývalého starosty Vladimíra Šemíka. Získalo čtyři křesla ze sedmi, zbylá obsadí sdružení Lhoťáci pro Lhotu.

Na Vysočině se volilo i ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku, kde kandidoval jediný subjekt - Nový směr.

V Honěticích na Kroměřížsku obec povedou zástupci sdružení Za budoucnost Honětic. Voliči na výběr neměli, podána byla jedna kandidátka. I v Oseku na Jičínsku kandidovalo jen jedno sdružení - Občané pro Osek.

Na jižní Moravě v Podhradí nad Dyjí vyhrálo Sdružení za klidné Podhradí, jehož členem je současný starosta Oldřich Tesárek. Sdružení získalo čtyři mandáty ze šesti, zbylé dva připadly Sdružení za práva občanů Podhradí. Rozpad minulého vedení způsobily mimo jiné dohady kvůli stavbě kanalizace.

V obci Suchý na Blanensku vyhrálo a získalo tři mandáty mezi sedmi zastupiteli uskupení SNK Suchý. Stejný počet mandátů získalo Sdružení nezávislých kandidátů a poslední místo má seskupení Pro Suchý.

V Újezdu nade Mží na severním Plzeňsku zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů, které vedlo obec dosud. Získalo čtyři z pěti mandátů. V Úhercích na Lounsku kandidovalo jediné sdružení - Za Úherce klidnější.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy