reklama
 
 

Vrchlabského starostu Sobotku podpořili v boji o senát proti Hlavatému už tři kandidáti

Aktualizováno 7. 1. 2018 12:29
Volby se musely konat poté, co se někdejší senátor Jiří Hlavatý dostal do Poslanecké sněmovny, a senátorský mandát mu tak zanikl.

Trutnov - Vrchlabský starosta Jan Sobotka (za STAN), který v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu na Trutnovsku získal nejvíce hlasů (33,5 pct) a s továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO) postupuje do druhého kola, získal podporu už od tří neúspěšných kandidátů.

Kromě Kláry Sovová (NEI) a Jaroslava Dvorského (za Piráty), kteří získali dohromady přes 20 procent hlasů, Sobotku podpoří i kandidátka Občanské demokratické aliance Blanka Horáková. "Osobně podpořím starostu Vrchlabí Jana Sobotku, protože to je člověk, který nezklamal, a myslím si, že si důvěru zaslouží," sdělila Horáková, jež získala dvě procenta hlasů.

V doplňovacích volbách do Senátu na Trutnovsku a v několika obcích Náchodska se utkalo devět kandidátů. Volby se konaly kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal. Sobotka, který kandidoval za STAN s podporou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, získal 7615 hlasů, tedy 33,5 procenta hlasů a kandidát ANO Jiří Hlavatý obdržel 5728 hlasů, to je 25,2 procenta. Rozhodlo o tom 22.718 platných hlasů.

Majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová, která kandidovala za Nezávislou iniciativu, získala 11,9 procenta hlasů, nezávislý kandidát s podporou Pirátů Jaroslav Dvorský obdržel 10,6 procent, kandidátka KSČM s podporou Strany přátel občanů Iva Řezníčková dostala 7,1 procenta hlasů, Karel Šklíba za ČSSD 5,7 procenta, Blanka Horáková za ODA dvě procenta, kandidátka SPD Luďka Tomešová 3,3 procenta hlasů a nezávislá Terezie Holovská 0,7 procenta hlasů.

Volební účast byla nízká, ze 110 000 oprávněných voličů přišlo 22,9 procenta. "V pondělí předloží Český statistický úřad (ČSÚ) výsledky voleb Státní volební komisi. Druhé kolo doplňovacích senátních voleb bude v pátek 12. a v sobotu 13. ledna," uvedl místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.

Ve druhém kole by se mohlo doplňovacích voleb do Senátu zúčastnit podstatně více lidí, protože se konají souběžně s prezidentskými, při kterých se očekává účast přes 50 procent.

Do druhého kola doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku v sobotu postoupili favorizovaní Jan Sobotka (za STAN) a Jiří Hlavatý (za ANO).

Loni byl Hlavatý díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, čímž mu zanikl mandát senátora. Poté oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

Druhé kolo se uskuteční 12. a 13. ledna, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských.

Kromě Hlavatého a Sobotky se o místo senátora ucházeli místostarosta Úpice Karel Šklíba (za ČSSD) a za Okamurovu SPD majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) kandidovala předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková.

Za Nezávislou iniciativu kandidovala majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany byl pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou. Jako nezávislá o zvolení usilovala Terezie Holovská.

Podle oslovených komisařů se asi účast nepřiblíží té z řádných voleb v roce 2014. K volbám tehdy v prvním kole přišlo 39,55 procenta lidí a v druhém 17,87 procenta. V prvním i druhém kole tehdy zvítězil Hlavatý.

autor: ČTK | 6. 1. 2018 14:22

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama