Rysy v Beskydech decimují auta. Samice Lenka přišla o mládě

Domácí Domácí
15. 11. 2015 14:55
Během října v Beskydech pošla dvě mláďata vzácného rysa ostrovida. První z nich srazilo auto začátkem měsíce u Lidečka, druhé zahynulo 12. října na silnici I/35 u Dolní Bečvy. Olomoučtí zoologové potvrdili, že druhé sražené mládě bylo jedním ze tří letošních potomků rysice Lenky. Všechna mláďata společně s matkou zachytila v červenci fotopast v centrálních Beskydech. V Beskydech Hnutí Duha letos zaznamenalo sedm koťat od tří samic. V celých Beskydech a Javorníkách se pohybuje asi 10 dospělých rysů.
Mládě Rysa ostrovida
Mládě Rysa ostrovida | Foto: www.selmy.cz - J. Vogeltanz

Olomouc - Silniční doprava si letos vyžádala již druhou oběť na beskydské populaci rysa. V polovině října našli na silnici I/35 u Dolní Bečvy devítikilové mládě chráněného rysa ostrovida. Začátkem října bylo jiné rysí mládě sraženo na silnici I/57 u Lidečka.

Olomoučtí zoologové z Hnutí Duha, kteří šelmy pomocí fotopastí dlouhodobě sledují, podle skvrnitosti srsti zjistili, že zvíře nedávno sražené u Dolní Bečvy je letošní mládě.

"Po porovnání snímků přejetého rysa a se záznamy z fotopastí bohužel musíme potvrdit, že sražený rys je jedno ze tří letošních mláďat rysice Lenky. Hry Lenčiných trojčat jsme v červenci zachytili na fotopasti v centrálních Beskydech," uvedl koordinátor monitoringu Miroslav Kutal.

V Beskydech ochranáři letos zaznamenali sedm koťat od tří samic. V celých Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách se pohybuje asi 10 dospělých rysů. Úmrtnost rysích mláďat během prvního roku je vysoká, přežije jich jen zhruba polovina. Velkým nebezpečím je právě silniční doprava.

Snížení rychlosti v noci

Hnutí Duha prosazuje, aby v úsecích silnic s prokázanými přechody nebo střety s vzácnými šelmami byla alespoň v nočních hodinách snížená maximální povolená rychlost.

"Doufáme, že důvodem, proč se mládě odvážilo tak blízko silnice, byla pouhá neopatrnost a nikoliv ztráta matky. Máme z lokality hlášeno i přímé pozorování dalšího rysího mláděte, zřejmě sourozence sraženého rysa. Během dalších týdnů budeme ověřovat, zda se Lenka se zbylými koťaty v území stále vyskytuje," doplnil Kutal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy