Roztyly budou bez bariér, výtah ale zúží schodiště. Další na řadě je Palmovka

Marcela Trávníčková
31. 10. 2015 16:58
Od příštího roku bude bezbariérově přístupná stanice metra C Roztyly. Podobně jako ve stanici Chodov bude však výtah součástí hlavního schodiště, jediného východu ze stanice. Zvlášť během přepravní špičky se tak lidé budou na schodištích více tísnit.
Metro v Praze
Metro v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezbariérový přístup ve stanici metra Roztyly dosud zajišťoval nákladní výtah. Obsluhovat ho může jen vyškolený člověk. To se změní od ledna příštího roku, kdy by ve stanici měl začít fungovat výtah.

Ten bude podobně jako ve stanici Chodov součástí hlavního schodiště, jediného východu ze stanice.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>


Bezbariérový přístup do stanice tak bude znamenat zúžení prostoru pro ostatní cestující, což by mohl být problém zejména v případě nějaké mimořádné situace. Bezpečnost cestujících ale podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové výtah neohrozí.

“S ohledem na snížení kapacity únikové cesty v podobě hlavního schodiště bude upraven stávající nouzový únik přes služební prostory na opačném konci nástupiště," odpověděla mluvčí na dotaz Aktuálně.cz. Únikovou cestou se také nově stane služební schodiště a chodba ve služebních prostorách za hlavním schodištěm.

Příští rok čeká rekonstrukce Palmovku a Karlovo náměstí

Práce na bezbariérové úpravě stanice Roztyly začaly počátkem srpna, výtah by měl fungovat na začátku ledna 2016. Kvůli stavbě byly zapotřebí dvě výluky, první proběhla 26. - 27. září, druhá je plánována na víkend na přelomu října a listopadu. Vlaky budou stanicí projíždět, z Kačerova bude jezdit náhradní autobusová doprava.

Dopravní podnik původně uvažoval, že pro potřeby bezbariérového přístupu přestaví nákladní výtah. Nakonec od toho ale ustoupil. "Výškové překonání by pro osoby se sníženou schopností pohybu a matky s kočárkem bylo složitější," zdůvodnila Řehková. Umístění výtahu přímo do hlavního schodiště je podle ní efektivnější a komfortnější, protože umožní vozíčkářům cestovat přímo z nástupiště do vestibulu.

Kromě stanice Roztyly by se v příštím roce měly bezbariérově zpřístupnit další dvě stanice, Karlovo náměstí a Palmovka. V letošním roce se již zpřístupnily stanice I. P. Pavlova a Anděl, v současnosti se buduje Můstek. 

V Praze je celkem 61 stanic metra, z toho je nyní 40 bezbariérově přístupných. Právě Roztyly a Opatov byly dosud přístupné pouze s proškoleným doprovodem.

V roce 2017 by měly být nové výtahy například na trase A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská. Právě v roce 2025 by měla podle městské koncepce být MHD v metropoli plně bezbariérová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy