Řidič polského kamionu zůstal u Olomouce na přejezdu. Srážce s vlakem se vyhnul zničením závor

ČTK ČTK
12. 8. 2016 20:20
Polský kamion vjel v pátek na železniční přejezd, kde svítilo výstražné zařízení, před ním se zavřely závory. Řidič závory prorazil a střetu s vlakem se tak vyhnul, nikdo se nezranil, škoda vznikla pouze na zlomené závoře. Alkohol v krvi řidič neměl. Policie případ vyšetřuje jako přestupek. Než byla celá událost vyšetřena projížděly vlaky místem sníženou rychlostí a auta musela využít objízdnou trasu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Olomouc - Řidič polského kamionu v pátek odpoledne přerazil na frekventovaném přejezdu v Olomouci jednu z železničních závor. Střet s projíždějícím vlakem nenastal, s nákladním vozem řidič včas odjel. Kvůli poškození závory musely vlaky na trati jezdit sníženou rychlostí. Policie případ vyšetřuje jako přestupek, nevylučuje však změnu právní kvalifikace, řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Událost se odehrála na přejezdu za Baumaxem, kde jezdí vlaky po hlavní trati směrem na Přerov, Ostravu či Brno. "Řidič polského kamionu zde vjel na přejezd, kde byly před ním uzavřeny závory. Pokračoval v jízdě dál a jednu z nich přelomil. K ohrožení osob nedošlo, strojvedoucí událost viděl," uvedl policejní mluvčí.

Podle policistů byla dechová zkouška u řidiče negativní, škoda vznikla na zlomené závoře. "Zjišťujeme, zda na přejezd vjel v době výstražného zvukového zařízení a zda fungovalo, jak mělo," doplnil mluvčí. Vlaky musely místem po dobu opravy jezdit desetikilometrovou rychlostí, událost omezila i automobilovou dopravu. "Přes přejezd nás nepustili, stáli tam policisté a museli jsme jet objízdnou trasou," řekla jedna z řidiček, která místem projížděla před 17:00.

Loni v červenci podobná situace skončila tragicky. Ve Studénce na Novojičínsku do kamionu, který na přejezdu uvěznily spadlé závory, narazil vlak Pendolino. Tři lidé nehodu nepřežili. Dvě desítky dalších utrpěly zranění. Polského řidiče soud poslal do vězení na 8,5 roku. U soudu se hájil tím, že vjezd na koleje mu umožňovaly zvednuté závory.

Nehody, kdy vjedou auta na přejezd i přes blikající signalizační zařízení, nejsou v České republice výjimkou. Letos v květnu Okresní soud ve Frýdku-Místku potrestal podmíněným trestem řidiče polského kamionu, který se loni v prosinci ve Frýdku-Místku srazil s osobním vlakem. Polák na přejezd vjel na červenou. Při nehodě nebyl nikdo z cestujících ve vlaku zraněn. Loni Okresní soud v Novém Jičíně potrestal pokutou 100.000 korun portugalského řidiče kamionu, který vjel na červenou na železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku, prorazil závory a ujel z místa.

Z obecného ohrožení obvinili policisté letos v dubnu řidiče kamionu ze zahraničí, který vjel na železniční přejezd v Moravském Písku na Hodonínsku v době, kdy blikala červená světla signalizačního zařízení. Od srážky s rychlíkem ho dělily vteřiny. Řidič nakonec prorazil závory, nikdo se nezranil.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy