K referendu v Říčanech a Břeclavi nepřišlo dost lidí. Jsou tedy neplatná

ČTK ČTK
8. 10. 2016 16:45
Referendum v Říčanech u Prahy, které mělo rozhodnout o další výstavbě města, není platné. Nepřišel dostatečný počet voličů. Ze stejného důvodu neprošel ani plebiscit v Břeclavi, který měl na popud občanské iniciativy Naše Břeclav, vyřešit dopravní situaci.
Vladimír Kořen
Vladimír Kořen | Foto: DVTV

Referendum v Říčanech u Prahy o další výstavbě do roku 2030 není platné. Starosta Vladimír Kořen (Klidné město) ČTK s odvoláním na neoficiální výsledky řekl, že k platnosti scházelo jen několik desítek hlasů. Výsledek hlasování město zveřejní až po podpisu závěrečného protokolu.

Říčany mají 15 tisícobyvatel a stále jich přibývá. Vedení města chtělo novou výstavbu výrazně omezit. Voliči mohli zavázat radnici k podniknutí všech kroků pro to, aby počet obyvatel do roku 2030 nepřesáhl 20 tisíc.

Říčany jsou díky své poloze u Prahy pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Za poslední desetiletí se město rozrostlo o více než čtvrtinu.

Aby referendum bylo platné, musí podle zákona přijít hlasovat alespoň 35 procent oprávněných voličů. To se podle Kořena nestalo. "Bylo nás hodně, ale bylo nás málo. To je můj komentář," uvedl.

Neplatné je i referendum v Břeclavi

Ze stejného důvodu je neplatné i referendum v Břeclavi, ke kterému přišlo podle mluvčího břeclavské radnice Jiřího Holobrádka 25,79 procenta voličů.  K platnosti je potřeba 35 procent.

Cílem referenda bylo zavázat vedení města, aby zabránilo stavbě velkoprodejen a nákupních center v blízkosti Třídy 1. máje a na ulici Národních hrdinů do doby zprůjezdnění plánovaného obchvatu města.

Důvodem je přetížená doprava ve městě a předpoklad, že by obchody přilákaly do centra ještě více aut. Stavba obchvatu, který má dopravu z města odvést, by neměla začít dříve než v roce 2020.

Referendum podle něj vyvolala občanská iniciativa Naše Břeclav, kterou reprezentovali zastupitelé Jakub Matuška, Petr Škoda (oba Mladí a Neklidní) a Luboš Krátký (ODS). Organizátoři nasbírali kolem 2500, které byly potřeba k vyhlášení referenda. Proto ho zastupitelstvo schválilo.

O obchvatu Břeclavi se dlouho mluví, ale jeho stavba se stále oddaluje. Jedna jeho část totiž povede chráněným územím Natura 2000. Proto je potřeba pro toto území lužních lesů udělat kompenzační opatření. Ředitelství silnic a dálnic navíc vykupuje pozemky. Obchvat naváže na silnici ve směru na Mikulov, dále má vést jižně od Břeclavi a připojit se u dálnice D2.

Břeclav je silniční uzel. Kostru tvoří dálnice D2 z Brna na Bratislavu, silnice I/55 z Olomouce do Břeclavi, silnice I/40 z Břeclavi do Mikulova a komunikace II/425 z Rajhradu do Břeclavi a obce Lanžhot.

Lidé nejsou nuceni volit nejmenší zlo, volí se konkrétní osobnosti, nemusí se dávat šek pouze politické straně, říká ke svému volebnímu systému Demokracie 2.1 matematik a podnikatel Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy