Referendum k nové radnici Prahy 10 nebude. Zatím.

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 8. 2014 18:15
Obyvatelé Prahy 10 sesbírali hlasy proti drahé radnici. Zastupitelé se kvůli tomu pohádali.
Bývalý starosta Prahy 10 Milan Richter.
Bývalý starosta Prahy 10 Milan Richter. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fiaskem skončilo středeční jednání zastupitelstva desáté městské části, které mělo vyhlásit referendum o výstavbě nové radnice. Nenašlo se ale dost zastupitelů, kteří by pro ně zvedli ruku. Byl to přitom jediný důvod, pro který starosta Bohumil Zoufalík (Nezávislí, dříve ODS) před týdnem zastupitele uprostřed prázdnin svolal.

„Pro nás to nic neznamená, necháme hlasy dopočítat a referendum stejně budou muset vyhlásit,“ říká Martin Moravec z iniciativy Společně pro desítku, která o vypsání referenda usiluje.

Navíc je pravděpodobné, že při příštím jednání zastupitelstva nebude moci vedení radnice obejít požadavek iniciátorů referenda, aby se konalo v termínu komunálních voleb. Jen to totiž zaručuje, že přijde dostatek voličů a názor občanů bude závazný.

Za miliardu? Proč?

Iniciativa Společně pro desítku totiž dlouhodobě výběr nového sídla úřadu za takřka miliardu korun kritizuje. A chce, aby občané v referendu místní zastupitele zavázali, že nová radnice nesmí stát víc než půl miliardy a musí být vybrána ve veřejné soutěži. A právě v pátek předali radnici petiční archy s potřebným počtem hlasů. A radnice je povinna referendum vyhlásit.

Těsně před zahájením jednání zastupitelstva ale starosta Zoufalík překvapivě předložil vlastní návrh otázek. A ty k radnici rozšířil i o otázky, zda lidé chtějí nulovou toleranci hazardu či zda má radnice investovat 150 milionů do rekonstrukce vršovického Ďolíčku - tradičního sídla fotbalových Bohemians, které nedávno koupila.

A také navrhl, aby se referendum uskutečnilo už v polovině září v druhém kole doplňovacích voleb do Senátu, kdy má být zvolen náhradník za Jaromíra Štětinu, který se stal europoslancem.

Je přitom téměř jisté, že právě při doplňovacích volbách do Senátu se nesejde potřebných 35 procent voličů, takže referendum nebude závazné. A vedení radnice tak může stihnout podepsat smlouvu na novou radnici.

Příkladem jsou referenda proti hazardu, která vyhlásily na jaře Praha 8 a Praha 7. Při prvním z nich v náhodném termínu hlasovalo 14 procent oprávněných voličů, v druhém při květnových eurovolbách jich pak přišlo necelých 25 procent.

Je to naprostá sprosťárna!

Vyhlášení referenda v Praze 10 ale zmařilo to, že pro ně odmítlo hlasovat koaliční uskupení Desítka pro domácí, které tvoří především příznivci fotbalových Bohemians.

„Vaše otázky a návrh byly předány těsně před zastupitelstvem. Nestačím se v nich zorientovat,“ reagovala zastupitelka Desítky pro domácí Martina Suchá. Podle jejího kolegy Petra Vozobuleho byla i předčasná otázka ohledně Ďolíčku, protože jeho nákup ještě formálně nepotvrdil magistrát.

A právě jejich krok rozčílil bývalého starostu Milana Richtera (ODS) či Ivana Vinše (Nezávislí, dříve ODS). „Je to naprostá sprosťárna. Když jste měli demonstrace Bohemáků, to jste hlasovali, nás přesvědčovali, ale teď nechcete?“ reagoval emotivně.  

„Schválili jsme nákup Bohemky, ne? Tak už je to na magistrátu jen formalita. Vy se bojíte rozhodnout, co by tomu řekli občané. My Nezávislí říkáme ano, my Bohemku zrekonstruujeme,“ dodal také zvýšeným hlasem Vinš.  

Ach, ten Panenka

„Je to mix snahy udělat co nejvíc kroků při pořízení nového sídla a mix toho, že radnice již není tak jednotná jako na počátku volebního období,“ komentuje to Moravec z iniciativy Společně pro desítku.

Je totiž otázka, zda jako důvod spíš nepřevládlo to, že krátce předtím Zoufalíkovo nově vzniklé sdružení Nezávislí pro Prahu 10 přetáhlo Desítce pro domácí vršovickou legendu Antonína Panenku. A udělalo z něj svého kandidáta na senátora namísto dosavadního senátora Jaromíra Štětiny, který se stal europoslancem.

Jak nyní bude situaci řešit, starosta Zoufalík nechtěl komentovat. „Budeme to nějak řešit. Ale nejdřív to musím projednat s právníky,“ řekl. Zda ještě během srpna svolá nové mimořádné zastupitelstvo, ale nechtěl komentovat.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy