Recidivista ubodal ve Zlíně číšníka. Odsedí si 17 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 14:39
Muž, jenž zabitého číšníka znal, vraždu spáchal už v roce 2001. Policie jej dopadla loni v červnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín - Krajský soud ve Zlíně ve čtvrtek třiačtyřicetiletému Janu Prokopovi uložil 17 let vězení za to, že v roce 2001 v restauraci na zlínském sídlišti Jižní Svahy ubodal osmnáctiletého číšníka. Obžalovaný vinu odmítl. Podle zákona platného v době vraždy mu hrozilo 12 až 15 let vězení nebo právě výjimečný trest. Prokop se na místě odvolal.

Policie vraha dopadla loni v červnu, na případu pracoval i speciální tým Tempus, jehož úkolem je vyšetřovat letité případy dříve uzavřené bez pachatele. Obžalovaný uvedl, že číšníka znal, tykali si, půjčovali si cédéčka a počítačové hry. "Byli jsme v pohodě," dodal Prokop, kterého k soudu přivezla eskorta z vazební věznice.

Podle státního zástupce Romana Kafky, který byl s uloženým trestem spokojen, obžalovaný vraždil kvůli zisku. Prokop si odnesl peníze, cigarety a doutníky, alkohol i mobilní telefony, uvedl Kafka. Provozovateli restaurace vznikla škoda přes 28 tisíc korun. Podle Kafky byla vražda navíc spáchána zvlášť surovým a trýznivým způsobem.

Mrtvého mladíka tehdy našla za barem žena, která přišla do hospody U Jelínka uklízet. Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými. Policie ho začala stíhat díky novým poznatkům. Muž byl v restauraci jako host a zdržel se v ní do pozdních hodin.

Vrah číšníka čtrnáctkrát bodl

Jeho tehdejší přítelkyně policistům po letech řekla, že Prokopa nad ránem v jejich bytě viděla. U soudu potvrdila, že byl sehnutý nad taškou s mincovníky a lahvemi alkoholu. Na bundě prý měl krev a byl podrážděný. Podle ní se poté jednou navíc prořekl, když tvrdil, že "ho nechtěl zabít". Žena opožděné klíčové svědectví vysvětlila tím, že se Prokopa, s nímž má dceru, dříve bála.

Vrah číšníka zabil čtrnácti bodnými ranami do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladík neměl šanci se ubránit. Podle Kafky byl po útoku, který trval asi pět minut, při vědomí, vnímal bolest i blížící se smrt.

Podle policie byl obviněný v minulosti desetkrát trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost. Pobíral invalidní důchod, pracoval příležitostně načerno a často pil alkohol. Pohyboval se po celém Zlíně, policie ho loni hledala 19 hodin.

Podle psycholožky je obžalovaný psychopatický, jeho osobnost je silně disociální s agresivním potenciálem a rysy emocionální nezdrženlivosti. Možnost resocializace je u něj podle znalkyně minimální až nulová.

Případ je třetí věcí vyšetřovanou týmem Tempus, která se dostala k soudu. Pravomocně odsouzený zatím nikdo nebyl. Městský soud v Praze naopak pravomocně zprostil obžaloby z pražské vraždy vymahače dluhů z roku 1993 čtyři muže. Nedávno zlínský krajský soud uložil pracovníkovi ochranky Martinu Bódišovi podruhé 14 let za vraždu podnikatele z roku 2005. Bódiš se ale opět odvolal k vrchnímu soudu.

Zlínského kraje se týká i další kauza objasněná týmem Tempus v tomto týdnu. Soud vzal měsíc před promlčením věci do vazby Jiřího Večeře, údajného vraha podnikatelů Miroslava Kovaříka ze Zlína a Františka Blažíčka z Uherského Hradiště. Muži byli zapleteni do nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji. Kovařík v roce 1995 zemřel při explozi automobilu s nastraženou náloží, Blažíček byl zastřelen.

 

Právě se děje

Další zprávy