Pražská rada odmítla Stropnického návrhy k změnám územního plánu, sám je raději stáhl

ČTK ČTK
15. 9. 2015 17:58
Ani po třech měsících se nepodařilo Matějovi Stropnickému (SZ) prosadit více než dvě desítky materiálů týkajících se změn územního plánu. Stropnický je po diskuzi stáhl z programu jednání a poštval tak proti sobě opozici, protože kvůli změnám územního plánu dorazilo přes dvacet starostů, kteří tak byli na jednání zbytečně. Spor tkví v tom, jestli má město zjišťovat, jestli jsou změny ve veřejném zájmu. ČSSD se domnívá, že by město mělo rozpracovat všechny změny a až později rozhodovat o jejich schválení. S tím nesouhlasí Stropnický, který by chtěl všechny změny projednávat jednotlivě.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští radní odmítli přijmout více než dvě desítky materiálů týkajících se změn územního plánu, které předložil náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Ten je po diskusi z programu jednání nakonec sám stáhl.

V koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) nepanuje shoda na dalším postupu, řekl Stropnický. Na jednání byla přizvána asi dvacítka starostů, ti po několika hodinách odešli, aniž by se začalo o změnách jednat. Postup rady kritizuje opozice.

Materiály předkládá Stropnický neúspěšně již asi tři měsíce, přičemž je již projednaly radnice, Institut plánování a rozvoje i magistrátní výbory a komise. Změny se týkají navyšování tzv. koeficientů zástavby, které stavebníkům umožní postavit vyšší dům.

Schválením některých z nich by město začalo změny zpracovávat, jiné materiály je měly naopak definitivně zamítnout. Zahájení zpracování změny ještě neznamená její schválení.

Navrhované dokumenty odmítli schválit už několikrát

Spor tkví podle Stropnického v tom, kdy má město zjišťovat, zda je ta která změna ve veřejném zájmu. ČSSD prý zastává názor, že má město rozpracovat všechny změny a teprve při jejich projednávání se rozhodnout, zda je schválí, či ne.

"Můj názor je, že nejdřív má být určeno, zda jsou vůbec ve veřejném zájmu, pak teprve zahájit jejich pořizování," řekl Stropnický. Koalice si podle něj musí ujasnit, kterou z těchto dvou cest chce jít, proto materiály stáhl.

Navrhované dokumenty Stropnickému radní odmítli schválit již několikrát, naposledy na srpnovém jednání. Stropnický v úterý řekl, že rada neschvaluje jeho materiály, které mění zavedený systém. "S tím je trochu problém," řekl.

Dnešní postup rady kritizovala opozice. Starostové totiž čekali na jednání od 9:00 do 13:00, kdy jim vedení města oznámilo, že změny projednávat nebude.

"Rada dnes plivla do tváře starostům," uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík. Předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek na sociální síti označil jednání rady za "nehorázný bordel".

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy