Práškovací letadlo spadlo u Jičína do požární nádrže

ČTK ČTK
17. 7. 2013 12:43
Zraněného pilota záchranáři odvezli se středně těžkým zraněním vrtulníkem do nemocnice
Zraněného dvaašedesátiletého pilota záchranáři odvezli se středně těžkým zraněním vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice.
Zraněného dvaašedesátiletého pilota záchranáři odvezli se středně těžkým zraněním vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Žlunice - Ve Žlunicích na Jičínsku se ve středu dopoledne zřítilo do požární nádrže práškovací letadlo.

Zraněného dvaašedesátiletého pilota záchranáři odvezli se středně těžkým zraněním vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice.

Příčina pádu letadla je zatím neznámá a vyšetřuje ji Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a policie. Škoda na letadle byla předběžně odhadnuta na 1,5 milionu korun. Řekl to mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

Letadlo do nádrže plné vody spadlo před 10:00. "Pilot zůstal po nehodě uvězněný uvnitř kabiny zříceného letadla. Hasiči museli vyprošťovat muže přímo ve vodní nádrži," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Podle na místě nehody přítomného žlunického zastupitele Josefa Jezdinského se do nádrže na okraji obce zřítilo letadlo známé pod názvem Čmelák.

"Bylo napolo potopené se zlomeným křídlem. Pilotovi museli držet hlavu, aby se neutopil. Přežil to zázrakem," řekl. Svědci podle něj údajně od letadla, ještě když bylo ve vzduchu, slyšeli ránu.

Podle mluvčího zdravotnických záchranářů Tomáše Ježka pilotovi chtěli pomoci svědci události, kteří se vydali ke kabině letounu.

"Stejně tak musel připlavat k muži letecký záchranář ihned po přistání vrtulníku. Ten následně stabilizoval životní funkce až do příjezdu hasičů, kteří museli muže vyprostit," uvedl Ježek.

Poraněný hrudník a nohy

Zraněného pilota záchranáři na plovoucích nosítkách transportovali na břeh, kde jej dále ošetřili.

"Muž utrpěl poranění v oblasti hrudníku a dolních končetin. Během vyšetření byla muži poskytnuta urgentní péče a po zajištění byl přepraven k následné terapii se středně těžkým zraněním do traumatologického centra fakultní nemocnice," uvedl Ježek.

Z letadla po pádu uniklo asi 140 litrů benzínu a zhruba 600 litrů postřikového inskticidu, který má poločas rozpadu 77 dní.

Hasiči proto přítok do nádrže odklonili. Případné škody na přírodě budou řešit Česká inspekce životního prostředí a Povodí Labe.

"Odtok vody z nádrže byl proto uzavřen, hasiči sbírali ropnou látku. Dále byla kontaktována firma, která zajistí likvidaci závadných látek v nádrži," řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZIP).

Případné školdy na přírodě prošetřuje také Povodí Labe. Jeho zástupkyně již na místě odebrala vzírky. ČIZIP zaznamenala úhyn ryb v nádrži.

Poslední vážná letecká nehoda se na východě Čech stala letos 9. března, kdy na Chrudimsku spadlo také práškovací letadlo. Jeho pětapadesátiletý pilot zemřel. Podle vyšetřovatelů byl pilot opilý, podcenil počasí a pravděpodobně přecenil své schopnosti.

Letadlo Z-37A Čmelák je československý jednomotorový dolnoplošník, vyvinutý jako zemědělský letoun. Sériově se vyráběl od roku 1965 a jeho výroba v různých verzích trvala do roku 1984.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy