Zvěř už se nás nebojí, divočáci se procházejí Prahou

Pavel Baroch
21. 4. 2012 19:00
Divoká prasata jsou přemnožená, u sídlišť najdou potravu a jsou v bezpečí před myslivci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: myslivci-vsk.cz

Praha - Některá divoká zvířata se přestávají bát a stahují se do blízkosti lidských obydlí. Výjimkou tak není například ani to, když třeba v Plzni anebo v Praze narazí lidé na divočáky.

Naposledy se to stalo před několika dny na pražském sídlišti Malý Břevnov na Bílé hoře, kde se v pozdních večerních hodinách potulovala mezi domy bachyně. "Chodila nám pod okny," řekla Aktuálně.cz Jitka Šustová, která na sídlišti bydlí.

K divokému praseti na sídlišti dorazila hlídka městské policie, pak i pracovník městských lesů. Zasahovat ale nemuseli, protože s prasetem nebyl žádný problém.

"Pak samo odešlo k Praze 5, směrem k zahrádkářským koloniím," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Kovanda, velitel strážníků šestého pražského obvodu. Dodal, že divoká prasata se v minulosti objevila třeba i ve vilové čtvrti Hanspaulka.

Amatérský snímek bachyně, která se objevila na pražském sídlišti Malý Břevnov.
Amatérský snímek bachyně, která se objevila na pražském sídlišti Malý Břevnov. | Foto: Josef Šusta

Divočáci v Praze? Nic nového

Ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo uvedl, že divoká zvířata včetně divočáků jsou už v Praze poměrně běžná.

Například ve Stromovce, tedy v širším centru Prahy, se našel divočák poražený vlakem. A v záchranné stanici pro zvířata už skončilo i několik selat odchycených v hlavním městě.

"Divoké prase je jedno z mnoha zvířat, které zjistilo, že se mu u lidí žije dobře," řekl Aktuálně.cz Stýblo.

Dodal, že k lidským sídlům se nejprve stahovala menší zvířata jako lasičky nebo divocí ptáci, teď už je v Praze běžná i srnčí zvěř, mufloni nebo právě divočáci.

V Plzni vyrazilo na divočáky 30 střelců

Divoká prasata se objevují i v jiných městech, například v Plzni ve čtvrtích Lhota a Valcha.

Foto: Wikipedie Commons

Tamní skupina asi 30 prasat tam ničila zahrady a další majetek, a tak na ně v prosinci vyrazilo 30 lovců a 10 honců. Po několika hodinách se jim ovšem podařilo ulovit jen jedno prase a dvě lišky.

Podle Stýbla mohou v okolí lidských sídlišť snadněji nalézt potravu, například ve vyhozených odpadcích. A navíc divoké zvíře neohrožuje myslivec - pokud ovšem nezpůsbuje škody jako třeba v Plzni.

"Je samozřejmě otázkou, jaké další zvíře dorazí do města, a samozřejmě také, jak se s tím vyrovnají lidé," poznamenal Stýblo.

Přemnožená zvířata

Divoká prasata jsou přitom v Česku i dalších evropských zemích přemnožená a zredukovat jejich stavy nepomáhá ani každoroční rekordní lov. 

Jeleni jsou přemnožení a ničí české lesy. Českomoravská myslivecká jednota ovšem tvrdí, že jeleni žijí jen na čtvrtině českého území, ideální by bylo na sto procentech
Jeleni jsou přemnožení a ničí české lesy. Českomoravská myslivecká jednota ovšem tvrdí, že jeleni žijí jen na čtvrtině českého území, ideální by bylo na sto procentech | Foto: ČMMJ

Divočáci pak způsobují značné škody na polích či v lesích, a proto ministr zemědělství Petr Bendl plánuje, že radikálně sníží nejen počty divočáků, ale třeba i jelenů či daňků.

Mohou za to i zemědělci

Podle jednatele Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslava Kostečky si ovšem do značné míry mohou za současné problémy s divočáky zemědělci sami.

"Je to tím, jaké podmínky jim člověk vytvořil," řekl Aktuálně.cz Kostečka, podle něhož se divočáci stahují do rozlehlých polí s řepkou, pšenicí a kukuřicí.

"Nedají se tam lovit. Odpočívají tam, žerou a rozmnožují se. Být na jejich místě, dělám to samé," poznamenal Kostečka. Dodal, že černou zvěř není možné lovit zhruba dvě třetiny roku. Bachyně přitom mnohdy vrhne mláďata i dvakrát do roka, což se dříve vůbec nestávalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy