Zoo zdražila. Vyplatí se jet za zvířaty do Berlína?

Petr Holub, Pavel Baroch
1. 5. 2012 7:00
Srovnání cen vstupenek do středoevroopských zoologických zahrad podle úrovně příjmů
Ředitel Miroslav Bobek pózuje u nového loga, které představil v den zahájení nové, 81. sezóny zoologické zahrady.
Ředitel Miroslav Bobek pózuje u nového loga, které představil v den zahájení nové, 81. sezóny zoologické zahrady. | Foto: Pavel Baroch

Praha - I přes zdražení vstupného zůstaneme levnější než srovnatelné zoologické zahrady v Evropě, konstatovalo vedení Zoo Praha, když před pár dny oznámilo nepopulární zvyšování cen.

Z prostého porovnání cen v eurech vychází pražská zoo skutečně levněji. Základní cena vstupného je od 1. května nově stanovena na 200 korun (8 euro) pro dospělého a 150 korun (6 euro) pro dítě.

Například v Berlíně zaplatí dospělý 13 a dítě 6,5 eura, ve Vídni 15 a 7 eur, v Lipsku 17 a 10 eur, v Amsterodamu 19 a 15,5 eura a v Hamburku 20 a 15 eur.

Jinak ovšem cena vypadá z pohledu průměrného českého občana, respektive v porovnání s průměrnými příjmy. V takovém případě je pražská zahrada například v porovnání s těmi německými dražší.

Foto: Pavel Baroch

Podle platů je Berlín levnější

Například dospělý obyvatel Berlína si vzhledem k úrovni německého platu může návštěvu tamní zoo dovolit takřka dvakrát a Čech jen jednou, byť je vstup v německé metropoli o pět euro dražší - lístek pro dospělého stojí 13 eur.

Pokud se základní cena přepočte podle příjmů, zaplatí dospělý za návštěvu berlínské zoo 4,5 eura, tedy zhruba o polovinu méně než v Praze. Ještě o něco větší rozdíl je podle "platových" kritérií v základní ceně pro dítě. V Berlíně stojí 2,5 eura.

V Lipsku vychází po tomto přepočtu lístek do tamní zoo na 6 euro pro dospělého a 3 euro na dítě. V Amsterodamu na 6,5 pro dospělého a 5 na dítě.

Dražší Budapešť, byť je lístek levnější

Existuje ovšem i opačný příklad, kdy je základní cena vstupného nižší než v pražské zoo a přesto je pro místní obyvatele dražší než v Praze.

V Budapešti zaplatí dospělý za návštěvu 7,5 a dítě 5 eur. Po přepočtu podle průměrného příjmu ovšem vychází "skutečná" cena na 10,5 eura pro dospělého a 7 eur pro dítě.

Podle ředitele pražské zahrady Miroslava Bobka není porovnání cen podle úrovně platů přesné, protože zahrada platí za pohonné hmoty, elektřinu nebo krmivo pro zvířata stejné, nebo i vyšší ceny než v jiných zemích. Pražská zoo je navíc považována za jednu z nejlepších na světě.

Bikira se po Kijivu stane druhou matkou v pražském pavilonu goril.
Bikira se po Kijivu stane druhou matkou v pražském pavilonu goril. | Foto: Stanislav Pecháček

Nemáme přemrštěnou cenu

"Provozní náklady bohužel neúprosně rostou a dotace klesají," řekl Aktuálně.cz Bobek, podle něhož bylo po zdražení druhou variantou šetřit na úkor fungování zoo a tedy i na úkor zvířat.

"Toto řešení pro nás bylo nepřijatelné, a proto jsme zdražili. Jako ostatně už před námi řada jiných českých zoo," dodal Bobek. Uznal, že 200 korun jako základní vstupné pro dospělého není málo.

"Ve srovnání s blízkým zahraničím a vzhledem k velikosti a šíři nabídky není ani zvýšené vstupné nijak přemrštěné," poznamenal Bobek a připomněl už zmiňovaný příklad ze zoo v Lipsku, kde je základní cena o 9 eur vyšší, než v Praze.

"Takové srovnání je vždycky ošidné, jenže za naftu či za krmiva zaplatíme v Praze stejné částky jako v Lipsku," uvedl ředitel Bobek.

Ze 73 % je zoo soběstačná

Zatímco v roce 2010 přispěl pražský magistrát na provoz zoo 103 miliony korun, letos to je o zhruba 10 milionů korun méně. Zahrada na vstupném předloni vybrala na 120 milionů. Právě vstupné má největší podíl na tom, že zoo je ze 73 procent soběstačná.

"Je to nejvíc ze všech českých zoo," dodal ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy