Zoo zdražila. Vyplatí se jet za zvířaty do Berlína?

Petr Holub, Pavel Baroch
1. 5. 2012 7:00
Srovnání cen vstupenek do středoevroopských zoologických zahrad podle úrovně příjmů
Ředitel Miroslav Bobek pózuje u nového loga, které představil v den zahájení nové, 81. sezóny zoologické zahrady.
Ředitel Miroslav Bobek pózuje u nového loga, které představil v den zahájení nové, 81. sezóny zoologické zahrady. | Foto: Pavel Baroch

Praha - I přes zdražení vstupného zůstaneme levnější než srovnatelné zoologické zahrady v Evropě, konstatovalo vedení Zoo Praha, když před pár dny oznámilo nepopulární zvyšování cen.

Z prostého porovnání cen v eurech vychází pražská zoo skutečně levněji. Základní cena vstupného je od 1. května nově stanovena na 200 korun (8 euro) pro dospělého a 150 korun (6 euro) pro dítě.

Například v Berlíně zaplatí dospělý 13 a dítě 6,5 eura, ve Vídni 15 a 7 eur, v Lipsku 17 a 10 eur, v Amsterodamu 19 a 15,5 eura a v Hamburku 20 a 15 eur.

Jinak ovšem cena vypadá z pohledu průměrného českého občana, respektive v porovnání s průměrnými příjmy. V takovém případě je pražská zahrada například v porovnání s těmi německými dražší.

Foto: Pavel Baroch

Podle platů je Berlín levnější

Například dospělý obyvatel Berlína si vzhledem k úrovni německého platu může návštěvu tamní zoo dovolit takřka dvakrát a Čech jen jednou, byť je vstup v německé metropoli o pět euro dražší - lístek pro dospělého stojí 13 eur.

Pokud se základní cena přepočte podle příjmů, zaplatí dospělý za návštěvu berlínské zoo 4,5 eura, tedy zhruba o polovinu méně než v Praze. Ještě o něco větší rozdíl je podle "platových" kritérií v základní ceně pro dítě. V Berlíně stojí 2,5 eura.

V Lipsku vychází po tomto přepočtu lístek do tamní zoo na 6 euro pro dospělého a 3 euro na dítě. V Amsterodamu na 6,5 pro dospělého a 5 na dítě.

Dražší Budapešť, byť je lístek levnější

Existuje ovšem i opačný příklad, kdy je základní cena vstupného nižší než v pražské zoo a přesto je pro místní obyvatele dražší než v Praze.

V Budapešti zaplatí dospělý za návštěvu 7,5 a dítě 5 eur. Po přepočtu podle průměrného příjmu ovšem vychází "skutečná" cena na 10,5 eura pro dospělého a 7 eur pro dítě.

Podle ředitele pražské zahrady Miroslava Bobka není porovnání cen podle úrovně platů přesné, protože zahrada platí za pohonné hmoty, elektřinu nebo krmivo pro zvířata stejné, nebo i vyšší ceny než v jiných zemích. Pražská zoo je navíc považována za jednu z nejlepších na světě.

Bikira se po Kijivu stane druhou matkou v pražském pavilonu goril.
Bikira se po Kijivu stane druhou matkou v pražském pavilonu goril. | Foto: Stanislav Pecháček

Nemáme přemrštěnou cenu

"Provozní náklady bohužel neúprosně rostou a dotace klesají," řekl Aktuálně.cz Bobek, podle něhož bylo po zdražení druhou variantou šetřit na úkor fungování zoo a tedy i na úkor zvířat.

"Toto řešení pro nás bylo nepřijatelné, a proto jsme zdražili. Jako ostatně už před námi řada jiných českých zoo," dodal Bobek. Uznal, že 200 korun jako základní vstupné pro dospělého není málo.

"Ve srovnání s blízkým zahraničím a vzhledem k velikosti a šíři nabídky není ani zvýšené vstupné nijak přemrštěné," poznamenal Bobek a připomněl už zmiňovaný příklad ze zoo v Lipsku, kde je základní cena o 9 eur vyšší, než v Praze.

"Takové srovnání je vždycky ošidné, jenže za naftu či za krmiva zaplatíme v Praze stejné částky jako v Lipsku," uvedl ředitel Bobek.

Ze 73 % je zoo soběstačná

Zatímco v roce 2010 přispěl pražský magistrát na provoz zoo 103 miliony korun, letos to je o zhruba 10 milionů korun méně. Zahrada na vstupném předloni vybrala na 120 milionů. Právě vstupné má největší podíl na tom, že zoo je ze 73 procent soběstačná.

"Je to nejvíc ze všech českých zoo," dodal ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy