Zoo Praha ožívá, po povodních se rodí stovky mláďat

Eliška Čermáková
27. 6. 2013 17:13
Evakuovaná vejce zatím sídlí ve vzdělávacím centru, rodí se ptáci i plazi
Jedno z dvojčat dvojzoborožce nosorožčího.
Jedno z dvojčat dvojzoborožce nosorožčího. | Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Praha - V Zoo Praha to opět žije. Ve vzdělávacím centru, které nyní kvůli povodním slouží jako líheň ptáků a plazů, se již vylíhly stovky mláďat a stále se rodí další.

Mezi zvířata, která se v centru podařilo odchovat, patří i ohrožené druhy, například sojkovci modrotemenní, majky Rothschildovy a supi mrchožraví nebo agamky písečné a želvy texaské, které pražská zoo odchovala jako první v Evropě.

Zvířata musela být evakuována po prvním červnovém víkendu, kdy voda zaplavila spodní část zahrady. 

Některá mláďata narozená v prostorech vzdělávacího centra jsou výjimečná. "Jedná se o dvojčata dvojzoborožce nosorožčího, které rodiče krmili v dutině, kterou zazdili. Takové chování je pro tento druh typické," uvedl tiskový mluvčí pražské zoo Michal Šťastný.

Před rizikem zaplavení je však chovatelé museli z díry vysekat a přemístit do bezpečí. Umístili je do náhradního špalku na zemi. Po setkání se svými rodiči se mláďata adaptovala na nové podmínky a rodiče se o ně nadále svědomitě starají.

Pražská zoo se z letošních povodní stále ještě vzpamatovává. Voda napáchala v zoologické zahradě v pražské Troji škody za zhruba 100 milionů korun.

Část zoo byla pod vodou, podívejte:

Některá zvířata byla po čas kritického stavu umístěna do povodňových věží, jiná převezena do bezpečné části. 

Provoz zoo se pomalu vrací do starých kolejí, otevřen je už i Pavilon goril, návštěvníci se mohou těšit na expozici lachtanů a tučňáků, velké želvy a horské kopytníky.

Zprovoznění celé zahrady však bude trvat ještě několik týdnů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy