Znovuobjevená rotunda sv. Václava se otevírá veřejnosti. Museli ji restaurovat po nocích

Objevování rotundy sv. Václava je u konce. Fakulta ji začne ukazovat návštěvníkům
O tom, že na Malé Straně stávala rotunda sv. Václava, se vědělo. Tady je na obraze z počátku 17. století.
Mělo se však za to, že byla zcela zničena při výstavbě chrámu sv. Mikuláše a přilehlých domů.
Sídlí tu Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Před dvanácti lety prováděli rekonstrukci a narazili za zdí vlevo od chodby na zbytky zdiva.
Teprve po vybrání celé navážky mohl tým Jarmily Čihákové konstatovat, že se jedná o rotundu, kterou považovali historikové i archeologové po 376 let za ztracenou.
Foto: Ludvík Hradilek
Michaela Vařeková
12. 10. 2016 17:30
Poprvé od svého objevení byla ve středu otevřena veřejnosti rotunda sv. Václava, kterou před dvanácti lety v budově Matematicko-fyzikální fakulty objevila archeoložka Jarmila Číháková. Od té doby se vedení fakulty snažilo získat peníze na zpřístupnění románské památky lidem. Ve středu se tak podařilo díky penězům z Norských fondů a veřejné sbírky.

Praha – Nedávno objevená rotunda sv. Václava, která se skrývá v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí, se ve středu poprvé otevřela veřejnosti. Zbytky románského chrámu objevila před dvanácti lety v budově archeoložka Jarmila Číháková, od té doby se vedení fakulty snažilo na zpřístupnění památky získat peníze.

"Hlučnější práce jsme nemohli provádět během výuky, museli jsme pracovat v noci," popisuje záchranu znovuobjevené stavby akademický malíř Tomáš Rafl, který byl hlavním restaurátorem rotundy.

Rotunda bude přístupná veřejnosti při Muzejní noci a na svátek svatého Václava. Další návštěvní dny jsou v jednání s Národním památkovým ústavem. "Stále testujeme, jaké jsou výkyvy vlhkosti v místnosti, jaké na ni mají návštěvy vliv. Musíme zjistit, co vlastně rotunda snese," řekl proděkan fakulty Martin Vlach.

Restaurace rotundy byla z většiny financována z peněz Norských fondů. "Cenné fragmenty románských dlaždic jsou jedinečným a drahocenným příkladem našeho společného evropského kulturního dědictví, které jednoduše nebylo možné nechat ležet v ruinách," řekla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Norské fondy přispěly osm milionů korun, zbývající dva miliony, které byly potřeba na opravu, přispělo celkem osm set drobných dárců z Česka.

Fotogalerii z otevření rotundy naleznete nahoře v článku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 30 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy