Znovuobjevená rotunda sv. Václava se otevírá veřejnosti. Museli ji restaurovat po nocích

Foto: Ludvík Hradilek
Michaela Vařeková
12. 10. 2016 17:30
Poprvé od svého objevení byla ve středu otevřena veřejnosti rotunda sv. Václava, kterou před dvanácti lety v budově Matematicko-fyzikální fakulty objevila archeoložka Jarmila Číháková. Od té doby se vedení fakulty snažilo získat peníze na zpřístupnění románské památky lidem. Ve středu se tak podařilo díky penězům z Norských fondů a veřejné sbírky.

Praha – Nedávno objevená rotunda sv. Václava, která se skrývá v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí, se ve středu poprvé otevřela veřejnosti. Zbytky románského chrámu objevila před dvanácti lety v budově archeoložka Jarmila Číháková, od té doby se vedení fakulty snažilo na zpřístupnění památky získat peníze.

"Hlučnější práce jsme nemohli provádět během výuky, museli jsme pracovat v noci," popisuje záchranu znovuobjevené stavby akademický malíř Tomáš Rafl, který byl hlavním restaurátorem rotundy.

Rotunda bude přístupná veřejnosti při Muzejní noci a na svátek svatého Václava. Další návštěvní dny jsou v jednání s Národním památkovým ústavem. "Stále testujeme, jaké jsou výkyvy vlhkosti v místnosti, jaké na ni mají návštěvy vliv. Musíme zjistit, co vlastně rotunda snese," řekl proděkan fakulty Martin Vlach.

Restaurace rotundy byla z většiny financována z peněz Norských fondů. "Cenné fragmenty románských dlaždic jsou jedinečným a drahocenným příkladem našeho společného evropského kulturního dědictví, které jednoduše nebylo možné nechat ležet v ruinách," řekla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Norské fondy přispěly osm milionů korun, zbývající dva miliony, které byly potřeba na opravu, přispělo celkem osm set drobných dárců z Česka.

Fotogalerii z otevření rotundy naleznete nahoře v článku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy