Znovuobjevená rotunda sv. Václava se otevírá veřejnosti. Museli ji restaurovat po nocích

Objevování rotundy sv. Václava je u konce. Fakulta ji začne ukazovat návštěvníkům
O tom, že na Malé Straně stávala rotunda sv. Václava, se vědělo. Tady je na obraze z počátku 17. století.
Mělo se však za to, že byla zcela zničena při výstavbě chrámu sv. Mikuláše a přilehlých domů.
Sídlí tu Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Před dvanácti lety prováděli rekonstrukci a narazili za zdí vlevo od chodby na zbytky zdiva.
Teprve po vybrání celé navážky mohl tým Jarmily Čihákové konstatovat, že se jedná o rotundu, kterou považovali historikové i archeologové po 376 let za ztracenou.
Foto: Ludvík Hradilek
Michaela Vařeková
12. 10. 2016 17:30
Poprvé od svého objevení byla ve středu otevřena veřejnosti rotunda sv. Václava, kterou před dvanácti lety v budově Matematicko-fyzikální fakulty objevila archeoložka Jarmila Číháková. Od té doby se vedení fakulty snažilo získat peníze na zpřístupnění románské památky lidem. Ve středu se tak podařilo díky penězům z Norských fondů a veřejné sbírky.

Praha – Nedávno objevená rotunda sv. Václava, která se skrývá v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí, se ve středu poprvé otevřela veřejnosti. Zbytky románského chrámu objevila před dvanácti lety v budově archeoložka Jarmila Číháková, od té doby se vedení fakulty snažilo na zpřístupnění památky získat peníze.

"Hlučnější práce jsme nemohli provádět během výuky, museli jsme pracovat v noci," popisuje záchranu znovuobjevené stavby akademický malíř Tomáš Rafl, který byl hlavním restaurátorem rotundy.

Rotunda bude přístupná veřejnosti při Muzejní noci a na svátek svatého Václava. Další návštěvní dny jsou v jednání s Národním památkovým ústavem. "Stále testujeme, jaké jsou výkyvy vlhkosti v místnosti, jaké na ni mají návštěvy vliv. Musíme zjistit, co vlastně rotunda snese," řekl proděkan fakulty Martin Vlach.

Restaurace rotundy byla z většiny financována z peněz Norských fondů. "Cenné fragmenty románských dlaždic jsou jedinečným a drahocenným příkladem našeho společného evropského kulturního dědictví, které jednoduše nebylo možné nechat ležet v ruinách," řekla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Norské fondy přispěly osm milionů korun, zbývající dva miliony, které byly potřeba na opravu, přispělo celkem osm set drobných dárců z Česka.

Fotogalerii z otevření rotundy naleznete nahoře v článku.

 

Právě se děje

Další zprávy