Znečištění vody v Praze je rekordní, bude ho řešit policie

Jan Hejl Jan Hejl
9. 4. 2015 15:52
Pražské vodovody a kanalizace mají podezření, kdo do kanalizace lije silně znečištěnou vodu. S kontaminací má problém čistírna na pražském Císařském ostrově.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Takové znečištění vody pražští kontroloři nezaznamenali už šest let. Neznámý pachatel lije do kanalizace škodlivé látky, se kterými si jen stěží poradí čistírna odpadních vod na Císařském ostrově.

Vedení Pražských vodovodů a kanalizací už připravuje trestní oznámení. "Podezření máme, ale jelikož nemáme stoprocentní jistotu, musíme podat trestní oznámení na neznámého pachatele," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Podle Mrázka se první signály znečištění objevily už v polovině února. "Podařilo se nám zjistit, že to tam vylívají v krátkých intervalech," uvedl. To odhalení pachatele komplikuje, nedá se ani zachytit přesné místo, odkud tečou splašky do kanalizace.

Vodovody a kanalizace kvůli vysokému množství dusíku ve vodě vyhlásily havárii první kategorie. "Je to tak obrovské množství, že to rozhodilo chod čistírny," řekl Tomáš Mrázek a dodal, že hladina dusíku je téměř dvakrát vyšší, než je běžné.

Exkrementy nebo i hnojiva

Z jaké látky znečištění pochází, není zatím jasné. Celým případem se bude zabývat policie. Naměřené vysoké hodnoty dusíku ve vodě ale naznačují, že zdroj škodlivin je pravděpodobně enormně koncentrovaný.

"Může se jednat o exkrementy nebo například hnojiva. Je pravděpodobné, že půjde právě o fekálie. Teoreticky může být zdrojem i potravinářský průmysl, lihovar, cukrovar nebo také škrobárna," odhaduje Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace.

Na značné znečištění poukazuje i fakt, že do čistírny odpadních vod na Císařském ostrově je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií. Pokud by takové zatížení pokračovalo, čistička nebude schopna se s tím vyrovnat.

Vedení hlavního města Pražany uklidňuje, že rekordní znečištění koncentrace škodlivin ve vodě neohrožuje lidi ani vodní živočichy nebo rostliny.

Obvyklá koncentrace dusíku ve vodě se pohybuje mezi 17 a 20 miligramy na litr. Pokud se hodnota přiblíží 35 miligramům, Pražské vodovody a kanalizace musí vyhlásit havárii první kategorie.

V České republice do vod ročně unikne více než tři miliony kilogramů dusíku. Největší podíl na těchto emisích mají chemičky nebo podniky vyrábějící léčiva. Množství dusíku ve vodě navyšují i splachy z polí, která hnojí zemědělci.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy