Značky zakazující segwaye budou zřejmě až v listopadu. Je to chyba magistrátu, tvrdí Praha 1

ČTK Kristýna Svrdlinová, ČTK
7. 9. 2016 13:53
Zřejmě až do listopadu bude možné jezdit v ulicích centra Prahy na vozítkách Segway bez postihu. Vyhláška už jim sice zakazuje vjezd do centra a některých dalších částí, kvůli chybějícím značkám ale policie nemůže hříšníky postihovat. Podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše jde o chybu magistrátu, ten se ale brání, že městské části řešení nabídl.
Turisté na segwayích projíždějí po Staroměstském náměstí.
Turisté na segwayích projíždějí po Staroměstském náměstí. | Foto: Michaela Hasíková

Praha – Značky upozorňující na zákaz segwayů by se v pražských ulicích měly objevit až na podzim. Podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) tak bude zákaz používání vozítek plně platný a vymahatelný přibližně až od druhé poloviny listopadu. Do té doby bude tedy možné v centru města na segwayích i přes zákaz jezdit bez postihu.

Magistrát měl podle Bureše hned v červenci po schválení vyhlášky začít vyřizovat osazení ulic značkami, které o zákazu informují. „Podle dostupných informací to začal řešit až v druhé polovině srpna,“ doplnil místostarosta.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) ale vinu nese městská část, která odmítla dočasné značení. "Umožnilo by (zákaz) alespoň v nejpostiženějších lokalitách. Praha 1 to ale bohužel odmítla s tím, že chce počkat na stálé značení," reagoval Dolínek. Dočasné značky měly ochránit mosty, Staroměstské náměstí a Celetnou ulici. Podle Prahy 1 by ale nebyl zákaz tak dobře vymahatelný jako při stálém značení.

Pražští radní zákaz segwayů a podobných vozítek schválili už v červenci a platit začal v srpnu. I přes zákaz se ale centrem Prahy stále prohánějí někteří turisté na segwayích. Problém je v tom, že vedení Prahy zatím nedokázalo dostat do ulic značky, které o zákazu informují. Dokud se tak nestane, můžou turisté jezdit, kam chtějí, a žádný postih jim nehrozí. Prozatím se je na zákaz snaží upozornit alespoň plakáty s nápisem Segway? No Way!

Provozovatelé segwayů zákaz kritizují

Pražská primátorka Adriana Krnáčová se ale už v srpnu bránila tím, že od začátku chtěla, aby po schválení vyhlášky nejdříve běžela informační kampaň. „Naším cílem nebylo okamžitě cizince pokutovat a vybírat peníze, ale nejdříve o tom zákazu informovat pomocí kampaně," sdělila.

Členové Asociace Segway ČR považují postup pražských politiků za příliš tvrdý a argumentují tím, že v řadě světových metropolí jsou pravidla vůči jezdcům vstřícnější. Podle Prahy 1 je ale zákaz nutný. „V samém centru památkové rezervace uprostřed kulturních památek není možné, aby jezdila taková vozítka,“ uvedl radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD) a dodal, že obyvatelé této městské části si často stěžují, že musí segwayům na chodnících uskakovat. Kromě Prahy 1 zákaz platí také na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a Holešovicích.

 

Právě se děje

Další zprávy