Zmizelý podnikatel Moťovský byl prohlášen za mrtvého

ČTK ČTK
15. 5. 2012 14:01
Podnikatel zmizel před čtyřmi lety ve francouzské Nice, kam odletěl na obchodní schůzku
Jan Moťovský
Jan Moťovský | Foto: Korzo

Praha - Pražský městský soud v úterý s definitivní platností prohlásil zmizelého podnikatele Jana Moťovského za mrtvého.

Zároveň stanovil datum úmrtí na 4. srpna 2008, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Podnikatel zmizel před téměř čtyřmi lety ve francouzské Nice, kam odletěl na obchodní schůzku. Žádost o prohlášení muže za mrtvého podala jeho manželka Kateřina.

Městský soud svým rozhodnutím potvrdil květnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5.

"Odvolací senát před rozhodnutím ještě považoval za nutné doplnit dokazování vyžádanou zprávou francouzského soudu v Nice, který sdělil, že vyšetřování zmizení Jana Moťovského nepřineslo žádný výsledek a bylo zastaveno," uvedla Lhotáková.

Právní zástupce otce zmizelého Moťovského Václav Marek zároveň dodal soudu čestné prohlášení muže, který si nyní odpykává trest ve věznici na Mírově.

Uvedl, že odsouzený napsal, že zná okolnosti vraždy podnikatele - tedy místo, pachatele, objednatele nebo to, že byl pořízen videozáznam. Právník uvedl, že prohlášení předal také policii.

Otevřel muzeum Karla Gotta

Moťovský se do povědomí české veřejnosti dostal před několika lety, když v Jevanech nedaleko Prahy otevřel muzeum Karla Gotta, takzvaný Gottland.

Podnikatel také těsně před svým zmizením odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího dlouholetého šéfa a zakladatele Miloslava Zapletala, kterou však později jeho žena Kateřina kvůli umoření vysokých dluhů prodala.

Muž odletěl z pražské Ruzyně první srpnovou neděli 2008 na pracovní schůzku do Nice. Přílet do Francie ještě rodině potvrdil SMS zprávou. Do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil.

Naposledy byl údajně viděn 3. srpna u jednoho z luxusních hotelů v Nice. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Jeho telefon byl v té době již vypnutý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy