Zloděj, který ukradl violon za deset milionů, dostal čtyři roky vězení. Nevěděl jsem, co kradu, říká

ČTK ČTK
30. 6. 2016 14:44
Zloděj-recidivista při vykrádání auta zaparkovaného na pražském Smíchově ukradl náhodou také historický hudební nástroj violon z 15. století, nyní ho soud poslal na čtyři roky do vězení. Violon patřil slovenskému hudebníkovi, který přijel koncertovat na Pražské jaro. "Já jsem ani nevěděl, co kradu. Představoval jsem si nějakej hudební nástroj. Jestli to je basa, nebo viola, to jsem nevěděl. Říkal jsem si, že za to můžu dostat tři tisíce, nebo taky deset," vypověděl zloděj. O skutečné hodnotě nástroje neměl ani tušení, schoval ho u kamaráda, ale policie jej dopadla. Soud vzal v úvahu, že se pachatel přiznal a že nástroj neponičil, udělil tak trest pod dolní hranicí sazby.
Ukradený violon.
Ukradený violon. | Foto: Policie ČR

Praha - Danielu Maršálovi, který při vykrádání zaparkovaného auta shodou náhod ukradl historický hudební nástroj violon za deset milionů korun, uložil soud čtyři roky vězení. Maršál nástroj vrátil za několik týdnů poté, co jej zadržela policie. V trestním rejstříku má 27 záznamů, především za krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí. Verdikt není pravomocný.

Vzhledem k výši způsobené škody hrozilo Maršálovi pět až deset let vězení, soud se rozhodl pro souhrnný trest pod dolní hranicí sazby. "Nakonec jste se doznal a hlavně oceňujeme, že nedošlo k poničení té věci. Jedná se o kulturní dědictví, drahý a nenahraditelný nástroj, stejný už nikdo nevyrobí. To jsme velmi vzali do úvahy," řekl obžalovanému předseda senátu pražského městského soudu Jaroslav Pytloun.

"Nikdy by mě nenapadlo, že v autě můžou bejt schovaný dva baráky, pět aut nebo sedm bytů. Proč to tam nechával, nevím," uvedl na adresu slovenského majitele nástroje dlouhodobě nezaměstnaný Maršál, který si v současné době odpykává trest za jinou krádež.

Hudebník zanechal drahý nástroj v kufru auta, který loni 23. května zaparkoval v Mozartově ulici na pražském Smíchově. Do Prahy přijel z Vídně kvůli vystoupení na Pražském jaru.

Recidivista Maršál v noci za pomoci nalezeného šroubováku vypáčil zámek vozu a kromě mobilního telefonu ukradl i speciální pouzdro za 54 000 korun, v němž byl violon z 15. století, smyčec za 40 000 korun a dva balíčky strun za 24 000 korun. Smyčcový šestistrunný nástroj z hadího dřeva a s žabkou ze slonoviny nejprve schoval do křoví, poté se pro něj vrátil a odnesl ho domů. Později ho prý přemístil ke kamarádovi.

"Já jsem ani nevěděl, co kradu. Představoval jsem si nějakej hudební nástroj. Jestli to je basa, nebo viola, to jsem nevěděl. Říkal jsem si, že za to můžu dostat tři tisíce, nebo taky deset," vypověděl Maršál. Když si pro něj v listopadu došla policie, pochopil, že je zle. "To byl takovej průšvih! Vůbec jsem nevěděl, jak to mám řešit," přiznal soudu. Policistům slíbil, že nástroj sežene. Termíny několikrát měnil, nakonec ale v polovině ledna zavolal příslušnému kriminalistovi, že violon získal a že je ho ochotný vydat.

Znalci vyčíslili hodnotu nástroje na deset milionů korun, majitel si ho ale cení na jeden milion eur (27 milionů korun). Právě takovou náhradu škody požadoval. Soud však Maršálovi uložil uhradit pouze 19 000 korun za poničené auto.

Hudebník policii dříve řekl, že nástroj náhodně koupil před 15 lety v Praze. Tehdy za něj dal 20 000 korun a nechal popraskaný violon zrestaurovat. Maršál uvedl, že se Slovákovi omluvil. "Napsal jsem mu dopis, že to bylo z debility. Teda z hloupý hlavy," sdělil.

Maršálův právník se snažil přesvědčit soud, že za výši způsobené škody jeho klient nemůže. "Je to mimo jeho chápání. Pravděpodobně věděl, že jde o hudební nástroj, ale těžko mohl vědět, že existují archaické dražší nástroje," argumentoval. "To už je riziko tohoto povolání," konstatoval soudce. "Od svého dospělého věku jste rok co rok nějaký flastr dostal, takže důvodů pro benevolenci je tu minimum," dodal směrem k sedmačtyřicetiletému Maršálovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy