Zkolaudováno. Palestinská ambasáda začíná fungovat

ČTK ČTK
6. 2. 2014 10:54
O novoročním výbuchu na ambasádě bude ve čtvrtek jednat zastupitelstvo Suchdola.
Policie prohledává dům velvyslance.
Policie prohledává dům velvyslance. | Foto: Reuters

Praha - Nová rezidence palestinské ambasády v pražském Suchdole byla zkolaudována. Diplomaté a zaměstnanci se do budovy mohou nastěhovat a mise může začít fungovat. Informoval o tom mluvčí ambasády Nabíl Fahil.

Na Nový rok zabil výbuch trezoru v budově palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Policie tam pak našla i nelegální zbraně. Palestinci se za jejich držení omluvili, zbraně prý pocházejí z dob Československa a nikdy nebyly použity.

Kolaudaci nové vily schválil stavební úřad městské části Prahy 6, uvedl mluvčí. Do Suchdola se palestinské velvyslanectví stěhuje z pražské Troji. Suchdolští po výbuchu začali proti přítomnosti mise protestovat, obávají se o svou bezpečnost.

Ve čtvrtek se bude situací po výbuchu zabývat tamní zastupitelstvo, jednání se zúčastní zástupci policie, ministerstva zahraničí a palestinské ambasády.

Podle neoficiálních informací zřejmě jen těžko může něco Palestince přinutit, aby sídlili jinde. Do kolaudace velvyslanectví dosud nebylo oficiálním diplomatickým sídlem.

Ambasadora smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády, kam byl trezor krátce předtím přestěhován.

Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování. Nešlo podle ní o teroristický čin. Velvyslancova dcera hovořila o možnosti vraždy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy