Žižkov oživil plány na opravu náměstí Jiřího z Poděbrad

ČTK ČTK
15. 8. 2013 14:36
Místní obyvatelé se obávají o osud fontány a průduchu z metra, sejde se zastupitelstvo.
Žižkovská radnice po letech znovu oživila plány na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad.
Žižkovská radnice po letech znovu oživila plány na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. | Foto: Jan Langer

Praha - Žižkovská radnice po letech znovu oživila plány na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad.

Nákladná oprava bude stát zhruba 90 milionů korun. Začít by měla asi v roce 2015.

Někteří místní obyvatelé se ale obávají o osud fontány a průduchu z metra, které prý mají uměleckou hodnotu. Na jejich žádost se proto ve čtvrtek schází mimořádné zastupitelstvo, které by mělo otázky kolem opravy náměstí řešit.

"Vrátili jsme se k myšlence přebudovat náměstí podle kvalitního projektu, který před lety vzešel z architektonické soutěže," řekl místostarosta Ondřej Rut (Žns).

Původní vedení radnice opravu odložilo s tím, že pod náměstím plánovalo vybudovat obrovské podzemní parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun. Od toho loni radnice ustoupila. "Z analýzy totiž vyplynulo, že akce je finančně přemrštěná," tvrdí Rut.

Náměstí, které je největší v Praze 3, podle místostarosty opravu nutně potřebuje. "Současný stav náměstí ani jeho architektonická podoba vzniklá postupně nekoncepčními úpravami, naprosto neodpovídají významu národní kulturní památky," tvrdí.

Středobodem náměstí je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně známého slovinského architekta Josipa Plečnika.

Upraví nevzhledné vstupy do metra

Architektonický návrh počítá s osázením náměstí vzrostlými lipami a platany a s vydlážděním plochy před kostelem.

"Rádi bychom vytvořili podmínky pro trhy a společenské akce, které tu mají svou tradici," řekl místostarosta. Zároveň by měly být upraveny nevzhledné vstupy do metra. Přibudou přechody tak, aby lidé mohli volně přecházet do sadů Svatopluka Čecha.

Projekt nepočítá se zachováním masivního průduchu z metra, zmizet by měla i kašna. S tím ale nesouhlasí někteří umělci a místní.

"Požadujeme zachování fontány a průduchu z metra na jejich původním místě a jejich opravu," uvedli iniciátoři v petici určené zastupitelům.

Obě stavby jsou podle nich architektonicky významné. Podle Ruta o tom budou zastupitelé ještě diskutovat. Sám by byl pro zachování kašny a redukci průduchu, který podle něj ve stávající podobě narušuje vzhled náměstí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 58 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy