Židovská obec dostane od Prahy zpět dlažební kostky vyrobené z náhrobků

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2019 14:48
Praha vrátí Židovské obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za komunistického režimu použity židovské náhrobky. Hlavní město spolu s Technickou správou komunikací k tomu podepíšou se Židovskou obcí memorandum, shodli se na pondělním jednání pražští radní. Získané kameny Židovská obec plánuje uložit na pietním místě na Starém židovském hřbitově na Žižkově.
Dlažební kostky pocházejí z náhrobků ze židovského hřbitova (ilustrační foto).
Dlažební kostky pocházejí z náhrobků ze židovského hřbitova (ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons

Předseda Židovské obce v Praze František Bányai sdělil, že když se takové dlažební kostky najdou a identifikují, budou rituálně uloženy na pietní místo na židovském hřbitově na Žižkově v Mahlerových sadech. Obec tento krok města uvítala a doufá v to, že spolupráce bude pokračovat. Sama tento krok podle předsedy iniciovala.

Kameny se podle Židovské obce nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

V případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce Židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci.

Představitelé Židovské obce na dlažbu z náhrobků upozorňují mnoho let. Vedení Prahy 1 naposledy zvažovalo, že by na chodník nechalo umístit informační tabulky.

Identifikovat nalezené fragmenty náhrobků či hledat další ztracené chce pomáhat projekt Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů. V období nacistické okupace a komunistického režimu bylo kompletně zničeno několik desítek židovských hřbitovů. Projekt je inspirován kampaní při hledání ztracených náhrobků ze starého židovského hřbitova v Prostějově, která se uskutečnila v letech 2015 až 2016.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy