Židovská obec dostane od Prahy zpět dlažební kostky vyrobené z náhrobků

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2019 14:48
Praha vrátí Židovské obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za komunistického režimu použity židovské náhrobky. Hlavní město spolu s Technickou správou komunikací k tomu podepíšou se Židovskou obcí memorandum, shodli se na pondělním jednání pražští radní. Získané kameny Židovská obec plánuje uložit na pietním místě na Starém židovském hřbitově na Žižkově.
Dlažební kostky pocházejí z náhrobků ze židovského hřbitova (ilustrační foto).
Dlažební kostky pocházejí z náhrobků ze židovského hřbitova (ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons

Předseda Židovské obce v Praze František Bányai sdělil, že když se takové dlažební kostky najdou a identifikují, budou rituálně uloženy na pietní místo na židovském hřbitově na Žižkově v Mahlerových sadech. Obec tento krok města uvítala a doufá v to, že spolupráce bude pokračovat. Sama tento krok podle předsedy iniciovala.

Kameny se podle Židovské obce nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

V případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce Židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci.

Představitelé Židovské obce na dlažbu z náhrobků upozorňují mnoho let. Vedení Prahy 1 naposledy zvažovalo, že by na chodník nechalo umístit informační tabulky.

Identifikovat nalezené fragmenty náhrobků či hledat další ztracené chce pomáhat projekt Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů. V období nacistické okupace a komunistického režimu bylo kompletně zničeno několik desítek židovských hřbitovů. Projekt je inspirován kampaní při hledání ztracených náhrobků ze starého židovského hřbitova v Prostějově, která se uskutečnila v letech 2015 až 2016.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 52 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy