Zeman s Dukou poobědvali a doladili smlouvu. Církvi se vrátí klášter svatého Jiří

ČTK ČTK
6. 1. 2016 18:06
Během tradičního tříkrálového setkání hlavy státu s pražským arcibiskupem ve středu prezident Miloš Zeman s arcibiskupem Dominikem Dukou mimo jiné dolaďovali dohodu o vydání několika budov v areálu Hradu církvi. Podepsat by ji údajně měli brzy. Zeman v úterý řekl, že by se tak mohlo stát v řádu týdnů. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt řekl, že se víc než tříhodinové setkání neslo v přátelském duchu. Po obědě podle něj následovalo jednání představitelů státu a katolické církve v širším kruhu.
Bohoslužba v Lánech, kterou sloužil v listopadu Dominik Duka.
Bohoslužba v Lánech, kterou sloužil v listopadu Dominik Duka. | Foto: ČTK

Praha - Na tradičním tříkrálovém setkání pražského arcibiskupa a prezidenta řešili Dominik Duka a Miloš Zeman dohodu o vydání několika budov v areálu Hradu církvi.

Tříhodinový oběd a schůzka proběhly podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta v příjemné atmosféře. Podobné vyjádření poskytl i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Po obědě následovala přátelská debata," sdělil.

Podle mluvčího Pražského arcibiskupství Aleše Pištory šlo o tradiční sousedské setkávání v souvislosti se začátkem nového roku. "Setkávání s prezidenty patří k úkolům pražských arcibiskupů," poznamenal.

Na oběd do Arcibiskupského paláce v sousedství Pražského hradu byl prezident pozván na 13:00, setkání pak skončilo krátce po 16:00.

Původně bylo v plánu podle Zemana během setkání dohodu o vydání několika budov v areálu Pražského hradu podepsat. Předpokládá to memorandum uzavřené mezi oběma stranami loni v létě. Podle informací blízkých jednání by měla být dohoda podepsána "brzy", tedy zřejmě do konce ledna.

Církvi se vrátí klášter svatého Jiří

Metropolitní kapitule bude vydán soubor novogotických Mockerových domů, známých také jako Nové proboštství, a Náboženské matici klášter svatého Jiří, jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Svatojiřská bazilika ale zůstane v majetku státu.

Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, ten žádnou takovou podmínku nestanovuje.

Některé Dukovy kroky související se Zemanem v nedávné době vyvolaly kontroverze. Patřila k nim třeba mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem.

 

Právě se děje

Další zprávy