Železniční most na Výtoni se po 10 měsících znovu otevře pro chodce a cyklisty

Domácí Domácí
17. 10. 2018 15:44
Lávka se kvůli její historické hodnotě opravovala původní metodou nýtování.
Most byl pro chodce a cyklisty uzavřen v prosinci loňského roku.
Most byl pro chodce a cyklisty uzavřen v prosinci loňského roku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lávka přes železniční most spojující Smíchov s Výtoní se ve čtvrtek po 10 měsících znovu otevře pro cyklisty a chodce. "Lávku jsme opravovali kvůli její historické hodnotě původní metodou nýtování," informovala mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. 

Oprava podle Liškové stála sedm milionů korun. Most byl pro chodce a cyklisty uzavřen v prosinci loňského roku po prověrce, která zjistila, že je v havarijním stavu.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) usiluje o to, aby byl most zbaven památkové ochrany a SŽDC by ho tak mohla zbořit a rekonstruovat trať mezi Hlavním nádraží a stanicí Praha-Smíchov. Památkáři jsou ale proti. Ministerstvo kultury informovalo Aktuálně.cz, že verdikt ve věci památkové ochrany mostu v dohledné době nelze očekávat.

Problémy se stavem mostů se v Praze řeší dlouhodobě. Na začátku loňského prosince dokonce spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou.

Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice. Pokud dojde k uzavírce, vlaky pojedou přes Braník. | Video: Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy