Nebezpečná bakterie legionella se znovu přemnožila, zasažené jsou ulice v Praze 4

ČTK ČTK
30. 6. 2016 15:40
Zdraví nebezpečná bakterie legionella se přemnožila na dalším místě v Praze, informovala Hygienická stanice hlavního města. Objevila se zhruba ve 30 domech v ulicích Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce v Praze 4. Již v minulosti byla nalezena ve vodě na Proseku, v Letňanech či na Černém Mostě. Lidé ze zasažených oblastí by měli omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, hygienici doporučují také před použitím vodu odtáčet, žádoucí je i vyčistit, případně vydezinfikovat sprchové hlavice a kohoutky. Legionella může způsobit vážné zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na dalším místě v Praze se ve vodě přemnožila zdraví nebezpečná bakterie legionella. Objevila se zhruba ve 30 domech v ulicích Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce v Praze 4. Na svém webu o tom informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy, upozornil Radiožurnál. Problémy s legionellou byly letos už v Praze 9 na Proseku, v Letňanech nebo na Černém Mostě.

Hygienici doporučují v potenciálně zasažených objektech, tedy ve všech budovách zásobených vodou z výměníkové stanice VS 21 Jeremenkova, preventivně omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, a to do doby prokazatelného odstranění bakterie. Před použitím by lidé měli vodu odtáčet, žádoucí je i vyčistit, případně vydezinfikovat sprchové hlavice a kohoutky.

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby, děti ohroženou skupinou nejsou. Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a přežívá i teplotu 60 stupňů.

Bližší informace k bakterii a preventivním opatřením zveřejnili pražští hygienici na svém webu. Lidem také doporučují sledovat aktuální informace na stránkách hygienické stanice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy