Nebezpečná bakterie legionella se znovu přemnožila, zasažené jsou ulice v Praze 4

ČTK ČTK
30. 6. 2016 15:40
Zdraví nebezpečná bakterie legionella se přemnožila na dalším místě v Praze, informovala Hygienická stanice hlavního města. Objevila se zhruba ve 30 domech v ulicích Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce v Praze 4. Již v minulosti byla nalezena ve vodě na Proseku, v Letňanech či na Černém Mostě. Lidé ze zasažených oblastí by měli omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, hygienici doporučují také před použitím vodu odtáčet, žádoucí je i vyčistit, případně vydezinfikovat sprchové hlavice a kohoutky. Legionella může způsobit vážné zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na dalším místě v Praze se ve vodě přemnožila zdraví nebezpečná bakterie legionella. Objevila se zhruba ve 30 domech v ulicích Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce v Praze 4. Na svém webu o tom informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy, upozornil Radiožurnál. Problémy s legionellou byly letos už v Praze 9 na Proseku, v Letňanech nebo na Černém Mostě.

Hygienici doporučují v potenciálně zasažených objektech, tedy ve všech budovách zásobených vodou z výměníkové stanice VS 21 Jeremenkova, preventivně omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, a to do doby prokazatelného odstranění bakterie. Před použitím by lidé měli vodu odtáčet, žádoucí je i vyčistit, případně vydezinfikovat sprchové hlavice a kohoutky.

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby, děti ohroženou skupinou nejsou. Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a přežívá i teplotu 60 stupňů.

Bližší informace k bakterii a preventivním opatřením zveřejnili pražští hygienici na svém webu. Lidem také doporučují sledovat aktuální informace na stránkách hygienické stanice.

 

Právě se děje

Další zprávy