Zatkli dealery extáze, mohla zabíjet na školním plese

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 3. 2013 17:05
Smrt devatenáctileté dívky mohla způsobit nezvykle silná droga s vyobrazením delfína
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie obvinila čtyři mladíky z distribuce drogy extáze s obsahem nezvykle velkého množství účinné látky. Zásah souvisel s maturitním plesem v pražském Radiopaláci, který skončil tragicky.

Na maturitním večírku ve čtvrtek zkolabovala a zemřela devatenáctiletá dívka a jednou z vyšetřovacích variant je, že příčinou bylo právě předávkování touto drogou.

Policie zatím nechtěla souvislosti potvrdit, zjistila však, že v okolí dívky se tato nezvykle silná droga distribuovala, informovala v neděli mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Kriminalisté rovněž varují potenciální zákazníky před modrou tabletou extáze s vyobrazením delfína.

Detektivové v sobotu zadrželi čtyři mladíky ve věku 19 až 22 let a vyšetřovatel je následně obvinil z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a s jedy.

Policisté u nich navíc zajistili desítky tablet drogy extáze, expertíza pak zvýšené množství nebezpečné látky prokázala.

"Koncentrace účinné látky v modrých tabletách s vyobrazením delfína překračuje obvyklou hodnotu, která by pak mohla po požití ohrozit uživatele na životě," uvedla mluvčí. Obviněným podle ní u soudu hrozí až desetileté vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy