Zastávka metra Národní třída se na dva roky uzavřela

Sandra Štefaniková
10. 7. 2012 0:27
Ve stanici začíná stavba nového komerčního centra
Foto: Jan Langer

Praha - Stanice metra Národní třída na lince B se cestujícím přibližně na dva roky uzavřela. Důvodem je rekonstrukce stanice a výstavba hojně diskutovaného Copa Centra ve Spálené ulici.

Po dobu uzavírky budou stanicí vlaky pouze projíždět. Lidé budou moci využít nedaleké stanice linky B Karlovo náměstí a Můstek.

"Požadujeme od investora co nejkratší uzavření stanice a apelujeme na maximální zkrácení termínu uzavírky. Uzavření stanice metra investor odhaduje přibližně na dva roky," uvedla Tereza Krásenská, mluvčí Dopravní podniku hlavního města Prahy (DPP).

Tramvajový provoz v ulici Spálená zůstává zachován, pouze zastávka Národní třída směr Národní divadlo bude přesunuta o 40 metrů blíže ke křižovatce s ulicí Národní.

Na všech schématech ve vozech a stanicích metra bude stanice Národní třída po dobu uzavření zneplatněna přeškrtnutím, na uzavření stanice bude také přímo ve vozech metra upozorňovat upravené hlášení ve vlakovém rozhlase.

V rámci rekonstrukce budou opraveny vnitřní stavební konstrukce stanice v úrovni nástupiště, a to včetně sanací průsaků. Největší změnou projde vstupní vestibul, který bude integrován do stavby komerčního centra.

Dojde tak k přímému propojení s touto budovou. Provozně zůstane však vestibul od budovy oddělen.

Smuteční pochod za zavřený výtah

Stanicí metra Národní třída denně projede až 21 tisíc cestujících. Dlouhodobá výluka se dotkne především lidí se zdravotním postižením, kteří využívají tamější výtah.

Nejbližší bezbariérově přístupné stanice na trase B jsou až stanice Florenc a Smíchovské nádraží. Obě stanice ale mají v těchto dnech bezbariérové přístupy mimo provoz. Zdravotně postižení tak mají možnost výstupu až na stanicích Vysočanská a Nové Butovice.

Za uzavřený výtah ze stanice Národní třída se v úterý bude konat smuteční průvod. Účastníci pochodu vyjdou za zvuku smuteční hudby v 10:30 do čerstvě uzavřeného výtahu z metra Národní třída na ulici M.D. Rettigové směrem k nejbližší bezbariérově přístupné stanici na trase B.

Zavzpomínejte, jak probíhala demolice obchodů na Národní třídě

V tomto roce by se měl otvírat výtah na Můstku a příští rok na Andělu.

Podle slibů vedení hlavního města Prahy měla být již minulý rok bezbariérově zpřístupněna zastávka tramvají s výstupem do vozovky Lazarská.

Mluvčí DPP Aneta Řehková uvedla, že bezbariérová úprava zastávky Lazarská se plánuje v roce 2013 v rámci rekonstrukce tramvajové trati Vodičkova - Lazarská. Zatím je navržen tzv. "zastávkový mys", prodloužení chodníku až k tramvajové koleji.

Výsledné řešení bude přijato po dalších jednáních s Technickou správou komunikací hlavního města Prahy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy