Zámek Ctěnice se pronajímat nebude, využije ho Muzeum

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
12. 2. 2012 8:41
Opravy areálu dokončené v roce 2008 magistrát vyšly na 250 milionů korun
Na rekonstrukci zámku dala Praha 250 milionů korun
Na rekonstrukci zámku dala Praha 250 milionů korun | Foto: www.zamekctenice.cz

Praha - Praha ustupuje od plánu pronajmout zámek Ctěnice soukromému provozovateli. Nový radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) chce v areálu vystavovat pražské muzejní sbírky.

"Rozhodně nechci pronajmout zámek soukromníkovi. Praha nemá tolik zrekonstruovaných objektů tohoto typu, abychom se jich mohli zbavovat," uvedl pro Aktuálně.cz Novotný.

Místo toho bude radní prosazovat, aby areál provozovalo Muzeum hlavního města Prahy. "Muzeum má nevelkou budovu a nehorázné množství sbírek, které nevystavuje, protože nemá kde," konstatoval Novotný.

Pokud vše půjde dobře a návrh projde schvalovacím kolečkem na magistrátu, mohlo by muzeum ve Ctěnicích vystavovat už tuto sezonu.

Muzeum zájem o prostory zámku projevilo už loni na podzim. V té době se areál uzavřel, protože dosavadní provozovatel Pražská informační služba (PIS) neměla na jeho provoz peníze. Ročně na něm město prodělávalo deset milionů korun.

Výbor pro zahraniční vztahy a cestovní ruch ale nabídku muzea odmítl a místo toho doporučil vypsat výběrové řízení na soukromého provozovatele. Tehdejší radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) nepovažoval převod z jedné příspěvkové organizace města na druhou za efektivní.

Dá se totiž předpokládat, že muzeum bude prodělávat stejně jako PIS. Úprava objektu a instalace sbírek navíc nebude levná. Ředitelka muzea Zuzana Strnadová odhadla vstupní náklady na 15 až 20 milionů.

"Muzea jsou už ze své podstaty ztrátová, ale nemyslím si, že by ta ztráta musela být tak velká. Prodělečnou expozici lze navíc kompenzovat komerčními aktivitami," dodal Novotný. Návrhy na řešení prý už připravuje, nejdřív je ale probere s výborem.

Podívejte se na méně známé pražské památky:

TOP 09 nechce o soukromém provozovateli ani slyšet také z toho důvodu, že Praha památku před několika lety za nemalé peníze rekonstruovala. Opravy dokončené v roce 2008 magistrát vyšly na 250 milionů korun.

"Jakmile to bude jednou pronajaté, bude z toho luxusní hotel pro horních deset tisíc. Investice Prahy bude pro občany zbytečná," řekl už dříve pro Aktuálně.cz zastupitel Jiří Liška (TOP 09).

Příběhy pražských domů

Muzeum plánuje zámek využít k prezentaci pražského folklóru. "Máme největší sbírku cechovních řemesel u nás a kvůli nedostatku místa ji vystavujeme jen sporadicky," uvedla ředitelka muzea Strnadová.

Dalším lákadlem by se měla stát interaktivní expozice Příběhy pražských domů a živé programy. "Je tam perfektní prostor pro ukázku řemesel nebo oslavy tradičních lidových svátků," dodala Strnadová. S živými programy chce muzeum začít už letos, instalace stálých expozic nějakou dobu potrvá.

"Na tento rok se s tou investicí nepočítalo. Pro letošek jednáme o výstavě papírových modelů architektury, která by předznamenala připravovanou expozici pražských domů," vysvětlila Strnadová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy