Z centra Prahy zmizí segwaye už v půlce srpna, slibuje Krnáčová

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2016 15:08
Už od poloviny srpna by z centra Prahy měla zmizet elektronická vozítka Segway. Zákaz bude platit na chodnících i silnicích, kromě Prahy 1 také například na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a Holešovicích. "Zákaz bude platit 15 dní od vyhlášení. Městská policie bude do té doby, než budou osazené značky, přistupovat k uživatelům domluvou," uvedla primátorka na tiskové konferenci. Se zákazem nesouhlasí Asociace Segway ČR, podle které kvůli zákazu přijde o práci na tři stovky lidí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Michaela Hasíková

Praha - Zákaz dvoukolových elektrických vozítek, takzvaných segwayů, v centru Prahy by mohl začít platit už v první polovině srpna. Řekla to pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) poté, co nařízení o provozu osobních přepravníků v úterý dopoledne schválila městská rada. 

Příslušné dopravní značky by se v ulicích měly objevit do začátku září. Zákaz bude platit na chodnících i silnicích, kromě Prahy 1 také například na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a Holešovicích.

"Zákaz jsme rozšířili i na vozovky. Pokud by se všechny ty segwaye přesunuly z pěších zón na silnice a turisté by se více než dopravě věnovali památkám, vystavovali bychom tím nebezpečí jak je samotné, tak všechny řidiče," uvedla primátorka.

Proti omezení se postavila Asociace Segway ČR, která sdružuje 25 firem. O zaměstnání podle ní přijde asi 300 lidí. Asociace hrozí městu žalobami.

Osazení nových značek včetně projednání s dotčenými orgány by podle odboru dopravních agend mělo trvat 60 dní, podle primátorky by se to ale mohlo stihnout rychleji. "Zákaz bude platit 15 dní od vyhlášení. Městská policie bude do té doby, než budou osazené značky, přistupovat k uživatelům domluvou," uvedla primátorka na tiskové konferenci. Poté bude jízda na segwayi v zakázaném území pokutovaná jako přestupek se sankcí až 2 tisíce korun. Živnostenský odbor magistrátu může pokutovat i firmy, které budou zákaz porušovat.

Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané.
Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané. | Foto: Aktuálně.cz

Podle primátorky ale chce město zahraniční turisty, kteří patří mezi nejčastější uživatele vozítek, spíš informovat než pokutovat. "Vytvoříme vhodnou informační kampaň orientovanou na zahraniční turisty, aby si uvědomili, že toto vozítko už nemohou používat," dodala Krnáčová. V plánu jsou například informační brožury.

Zakázat segwaye Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 ale na žádost radnice zákaz platit nebude.

Jsou segwaye v Praze horší než nevěstince? Mají se z centra vymýtit? Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a René Buřič z Asociace Segway ČR v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy