Zákaz kol v Praze 1 je nepřiměřený a nepotřebný. Stačí omezit rychlost, rozhodl soud

ČTK ČTK
27. 7. 2018 12:28
Soud vytkl Praze 1 také to, že se v dané době řádně nezabývala všemi podanými připomínkami.
Zákaz vjezdu kol v Praze 1.
Zákaz vjezdu kol v Praze 1. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bezpečnosti chodců v centru Prahy lze lépe dosáhnout omezením maximální povolené rychlosti v dotčených oblastech než zákazem jízdy cyklistů v určitých hodinách. K tomuto závěru dospěl pražský městský soud, který na základě žaloby sdružení AutoMat zrušil opatření Prahy 1

Rozsudek vytkl úřadu městské části také to, že se v dané době řádně nezabýval všemi podanými připomínkami. Písemné odůvodnění rozhodnutí poskytla mluvčí soudu Markéta Puci.

Omezení jízdy kol mezi 10:00 a 17:00, které Praha 1 zavedla takzvaným opatřením obecné povahy, se mělo týkat zejména oblasti kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

Záměr kritizovali někteří politici a obyvatelé Prahy, podle nichž by se měla cyklistika spíše podporovat než omezovat. Radnice Prahy 1 opatření zdůvodnila tím, že cyklisté v pěších zónách ohrožují chodce.

Při neveřejném projednání žaloby cyklistického spolku AutoMat se senát soudce Slavomíra Nováka zabýval mimo jiné otázkou, zda napadené opatření splňuje podmínku přiměřenosti právní regulace. Ačkoliv ohledně valné většiny ostatních námitek vznesených žalobci soud konstatoval, že nejsou namístě, v tomto směru dal spolku za pravdu a úpravu označil za nepřiměřenou a nepotřebnou.

Snížení rychlosti jako alternativní řešení

AutoMat jako alternativní řešení situace navrhl omezení rychlosti jízdy na kole na deset kilometrů za hodinu, případně jinou rychlost. Městská část to odmítla s tím, že kola nejsou povinně vybavena tachometrem, takže překročení nejvyšší povolené rychlosti nelze postihovat.

"S uvedeným odůvodněním soud nemůže souhlasit, neboť skutečnost, že kolo není vybaveno tachometrem, nezbavuje cyklistu povinnosti dodržovat maximální povolenou rychlost ani nevylučuje možnost jeho postihu v případě jejího překročení," konstatoval Novák.

Zákon o pozemních komunikacích omezuje rychlost v pěších zónách na 20 kilometrů za hodinu. Právě tuto rychlost spojuje Praha 1 s možným ohrožením chodců. "Pakliže tedy spatřuje ohrožení ve výši rychlosti, jeví se jako vhodný prostředek k odstranění této hrozby maximální rychlost přiměřeně omezit," uvedl soud.

"Soud dospěl k závěru, že napadené opatření obecné povahy nebylo vydáno zákonem stanoveným způsobem a že je v rozporu se zákonem, a proto ho zrušil, a to ke dni právní moci tohoto rozsudku, neboť právní účinky tohoto rozhodnutí není zapotřebí odkládat," uzavřel senát, který rozhodnutí vydal 23. července.

Zároveň v něm úřadu Prahy 1 uložil uhradit žalobcům náklady řízení 21 800 korun. Městská část zvažuje, že proti pravomocnému rozsudku podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Teď už máme právní nástroj, cyklisty můžeme do týdne zakázat, pokud se situace v centru Prahy nezlepší, říká náměstek pro dopravu na Praze 1 | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy