Zákaz heren se v Praze šíří. Nově bude v pěti částech

Eliška Nová
17. 3. 2015 11:14
V Praze přibude hned pět nových městských částí s nulovou tolerancí hazardu. Zákaz tam má začít platit od května.
Herny by měly brzy zmizet z dalších pěti pražských městských částí.
Herny by měly brzy zmizet z dalších pěti pražských městských částí. | Foto: Lukáš Houdek

Praha - Rada hlavního města v úterý schválila novelizaci vyhlášky, která stanoví, kdy a kde se můžou provozovat loterie a další hazardní hry. Zákaz by se měl rozšířit do pěti dalších městských částí. Už teď platí v Praze 2, 6 a 12 a také ve Slivenci, Šeberově a na Zbraslavi. Nově ho chtějí zakázat také Prahy 5, 7, 8, 15 a 20.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice ještě před podpisem koaliční smlouvy avizovala úplný zákaz na celém území Prahy. Prosazovala ho především Trojkoalice, která má i zastupitele ze Strany zelených, kteří mají konec hazardu mezi prioritami. ČSSD před volbami hlásala spíše postupné omezování. To se nakonec dostalo i do programového prohlášení koalice.

"Vycházíme vstříc požadavkům městských částí, které chtějí nulovou toleranci hazardu," komentovala rozhodnutí primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Radnice řeší i propad příjmů

I teď se zákaz hazardu bude týkat jenom těch částí, které o to projevily zájem. V Praze tak stále zůstane nejméně 15 městských částí, kde budou herny na určitých místech povolené.

Městské části si totiž uvědomují, že zákaz pro ně znamená také nezanedbatelný výpadek příjmů. Ty, které zákaz hazardu prosadily už dříve, už z magistrátních příjmů z hazardu nedostávaly ani korunu. I to některé městské části řeší a žádají magistrát, aby jim případné výpadky příjmů z hazardu kompenzoval.

Vyhlášku rozšířenou o nové městské části bude rada řešit v polovině dubna a zákaz v nich má platit už od května.

V roce 2013 byl příjem hlavního města z hazardu 900 milionů korun. Z toho 300 milionů si rozdělily jednotlivé městské části. Zbytek peněz šlo na sport, kulturu nebo sociální projekty. V případě, že by nulová tolerance hazardu platila v celém městě, pro rozpočet by to byl podstatný výpadek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy