Zahraniční mise stály loni armádu 1,55 miliardy korun

ČTK ČTK
12. 8. 2013 15:01
Nejdražší je tradičně mise do Afghánistánu. Výdaje oproti předchozímu roku klesají.
Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Praha - Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,55 miliardy korun. Výdaje byly asi o 152 milionů nižší než v předchozím roce. Vyplývá to z informace pro sněmovnu. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Zahraniční mise byly loni původně rozpočtovány zhruba na 1,72 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,57 miliardy, nakonec byly ještě o něco levnější.

Dalších asi 5,9 milionu korun ale stálo působení českých vojáků z velitelských struktur NATO v zahraničních operacích.

Afghánská mise měla loni stát přibližně 1,62 miliardy, potom se rozpočet snížil na 1,47 miliardy. Skutečná cena činila 1,45 miliardy korun.

Dalších asi 24,1 milionu loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu.

Druhým nejnákladnějším kontingentem bylo hlídání vzdušného prostoru v Pobaltí s náklady 40,7 milionu proti předpokládaným 30 milionům korun.

Značně poklesy náklady na misi KFOR v Kosovu; zatímco ještě předloni činily 191,1 milionu korun, loni za ni armáda dala celkem 13,7 milionu.

"Nasazení sil a prostředků v zahraničních operacích bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu ministerstva obrany bez dodatečných požadavků na jeho navyšování," uvádí zpráva.

V dubnu čeští vojáci zahájili novou operaci v Mali. V rámci vojenské mise Evropské unie chrání její velitelství v hlavním městě Bamaku.

 

Právě se děje

Další zprávy