Zadlužený podnikatel poslal firmu do insolvence. Tvrdí, že přišel o klienty kvůli parkovacím zónám

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 7. 2016 18:20
Některým podnikatelům v Praze se kvůli nově zavedeným modrým parkovacím zónám snižují tržby a přicházejí o své klienty, protože zákazníci u nich nemají, kde nechat své vozidlo. IT firma Aletercom na sebe podala insolvenční návrh. Tvrdí, že kvůli zaváděnému placenému parkování schopná splácet své dluhy. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale nevidí důvod, proč by si měli podnikatelé nárokovat parkovací místa zdarma.
Parkovací zóny v Praze.
Parkovací zóny v Praze. | Foto: Radek Pecák

Praha- Kvůli zavádění nových parkovacích zón v některých částech Prahy na sebe firma Altercom, která prodávala a opravovala počítačovou techniku, podala insolvenční návrh. Společnost údajně není kvůli modrým zónám, ve kterých mohou parkovat pouze lidé s trvalým bydlištěm a platnou kartou, schopná splácet své dluhy.

I přesto, že odůvodnění zní dost neuvěřitelně, jednatel smíchovské firmy v Praze 5 Josef Zíka tvrdí, že je to hlavní problém, který způsobil jeho firmě ty největší trable.

"Namalovali nám tady zóny a my se bavili s klienty, kteří k nám vozili počítače nebo tiskárny. A ti nám rovnou řekli, že k nám kvůli těm zónám přestanou jezdit, protože nebude kde zaparkovat a vyložit a naložit přístroje," vysvětlil Zíka a dodal, že situace, kdy se před jeho firmou na pražském Smíchově sjela i tři auta se zákazníky najednou, nebyly výjimkou.

Firma neměla vysoké výdělky a představa, jak bude fungovat zavedení zón na konci srpna letošního roku, údajně podnikatele přiměla udělat preventivní krok: rovnou prodejnu zavřel a podal na svou firmu insolvenční návrh, jehož oprávněnost bude nyní posuzovat soud.

Stěhování? Vyloučeno

Zíka před zavřením firmy přemýšlel o tom, že svou společnost přesune, ale ani to podle něj nebylo možné, a tak smíchovskou prodejnu opustil.

"Stěhování společnosti nepřichází v úvahu, protože v pronajatých prostorách jsou provedeny rozvody a vybavení speciálně potřebné pro firmu zabývající se počítači a softwarem. Náklady na stěhování by přesáhly reálné možnosti firmy," říká Zíka.

K jeho odůvodnění je značně skeptický starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). "Tenhle důvod slyším prvně. Navíc si nemyslím, že to může být pro někoho likvidační," reagoval Klíma, podle kterého si podnikatelé mohou za několik tisíc koupit pro své klienty časové kupony.

Josef Zíka o tom také uvažoval. "Na ty karty také nemáme peníze. A když někdo bude parkovat na automatu, můžeme na to zákazníkům přispívat. Ale je jasné, že se jim nebude chtít tahat s třicetikilovou tiskárnou čtyři sta metrů. "

Nejsme sami, říká podnikatel

Zíka tvrdí, že jeho firma není jediná, která takto končí. "Znám ještě další firmy, které to kvůli zavedení placených zón také musely zapíchnout," tvrdí Zíka. Podrobněji ale o dalších společnostech mluvit nechtěl.

Jan Čižinský (KDU-ČSL), starosta Prahy 7, kde jsou parkovací zóny už osm let, potvrzuje, že zavedení zón je pro některé podnikatele problém. "Je pravda, že parkovací zóny podnikání škodí, což je potřeba říct. Modré zóny omezují klientelu, která do těchto firem míří," vysvětlil Čižinský.

"Vím, že v naší městské části bylo několik případů, kdy se nebytové prostory změnily v byty, protože vydělají víc než ten nebytový prostor," vysvětlil starosta, který ale neuvažuje o žádných výjimkách pro podnikatele. "Město má víc aut než parkovacích míst, a kdybychom chtěli ulevit podnikatelům, bylo by to s parkováním pro rezidenty ještě horší."

Ani pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale nevidí důvod, proč by si měli podnikatelé nárokovat parkovací místa zdarma. "Ulice nepatří jednotlivcům ani soukromníkům, ale městu. Je to veřejný prostor," řekla primátorka.

 

Právě se děje

Další zprávy