reklama
 
 

Záchranáři se bouří proti omezení noční ambulance v Nemocnici Na Františku

28. 12. 2015 16:05
V loňském roce ve stejném období odvezla záchranná služba do Nemocnice na Františku 330 pacientů. Současné omezení ambulance interny a neurologie tak zatěžuje okolní zdravotnická zařízení. Nemocnice přistoupila k omezení z důvodu nedostatku zdravotnického personálu.

Praha - Záchranářům vadí noční omezení ambulance interny a neurologie Nemocnice Na Františku od 18. prosince do 4. ledna. Loni tam za stejné období sanitky odvezly 330 pacientů, informovala dnes ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernerstová. Nemocnice musela provoz omezit, protože neměla dostatek zdravotnického personálu. Omezení nočního příjmu od 22:00 je navíc součástí opatření, kterými chce městská část Praha 1 jako zřizovatel nemocnice ušetřit na jejím provozu.

Podle mluvčího nemocnice Vladimíra Jiřiny o omezení záchranáři věděli. "Informovali jsme vedení záchranky dopisem i mailem," řekl na dotaz ČTK. "Nemocnice Na Františku z důvodu nedostatku personálu musela provozní dobu omezit. Dle zákona není možné, aby doktoři a zdravotní sestry pracovali za jednu směnu déle, a pokud jich není dostatek, tak je nemocnice nucena dojít k těmto opatření," vysvětlila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Nemocnice omezila provoz ambulancí od 16:00 do 07:00 od 18. prosince do 4. ledna. "Postup Nemocnice Na Františku považujeme za zcela neadekvátní. Tímto rozhodnutím jsou ostatní zdravotnická zařízení na území Prahy vystavena vyššímu zatížení a prodloužení doby předání pacienta do jejich následné péče komplikuje náš provoz," uvedla Ernestová. Záchranáři totiž musí předávat pacienty do vzdálenějších nemocnic.

Ve stejném období loňského roku předali sanitky do nemocnice 330 pacientů, jejichž zdravotní stav vyžadoval neurologické nebo interní vyšetření. Během silvestrovské noci to bylo 58 z nich.

Praha 1 letos avizovala, že zruší část lůžek interny a chirurgie Nemocnice Na Františku, uzavře lůžkovou neurologii a v noci ambulantní příjem. Nová lůžka naopak přibudou na ortopedii, rehabilitaci a pro léčbu dlouhodobě nemocných. Ušetřit chce až 20 milionů korun ročně, letos nemocnici dotuje 34,6 miliony korun.

Nemocnice snížila o 20 lůžek kapacitu interny, o 15 chirurgie a chce úplně uzavřít lůžkovou část neurologie. Naopak přibyla lůžková rehabilitace s 21 lůžky, 34 míst pro léčbu dlouhodobě nemocných a pět lůžek na ortopedii. Nemocnice Na Františku je jedinou pražskou nemocnicí, kterou zřizuje městská část.

autor: ČTK | 28. 12. 2015 16:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama