Zachování volného prostoru na Stalinu žádají tisíce lidí, muzeum totality si nepřejí

ČTK ČTK
25. 9. 2019 16:36
Online petici za zachování prostoru u bývalého Stalinova pomníku na Letné pro provozování skateboardingu a kulturních akcí od pondělí podepsalo přes 7900 lidí. Iniciativa, která ji vytvořila, odmítá, aby na místě vznikla jakákoliv stálá instituce. V této souvislosti se mluví například o vytvoření Muzea paměti 20. století. Stavební úřad nařídil uzavření lokality z důvodu havarijního stavu střechy.
Místo kolem bývalého Stalinova pomníku.
Místo kolem bývalého Stalinova pomníku. | Foto: Jakub Plíhal

Petiční výbor, který tvoří mimo jiné DJ a producent Jakub Strach alias NobodyListen nebo skateboardista Petr Humpl, by považoval za nešťastné, kdyby se nadcházející nutné stavební zabezpečení prostoru zneužilo k tomu, aby se celé místo předělalo.

"V minulosti již proběhlo mnoho developerských pokusů o uzavření této lokality a plánování výstavby velkých projektů uvnitř jednoho z největších pražských parků. Tento prostor si přes svůj totalitní původ sám našel svou funkci na kulturní a sportovní scéně. Lokalita pražského Stalina je celosvětově známá jako místo s jedním z nejhezčích výhledů na Prahu, jako místo pro zábavu i odpočinek a jako legendární místo pro skateboarding," uvedla iniciativa v petici, k níž se na internetu připojilo přes 7900 lidí, dalších víc než 3500 podepsalo anglickou verzi. Papírovou petici podle Stracha podepsalo v neděli, kdy se uskutečnilo na Letné za tímto účelem setkání, 1500 lidí.

Pro přeměnu podstavce bývalého pomníku v muzeum je například pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Nápadu není nakloněn starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě), podle kterého není letenský park na provoz, který by s vytvořením muzea vznikl, uzpůsoben. Pražský radní Jan Chabr (TOP 09) dříve řekl, že oprava pomníku by mohla zabrat až osm let.

Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl na konci roku 1962, když se rozšířila kritika Nikity Sergejeviče Chruščova vůči Stalinovi, zlikvidován.

 

Právě se děje

Další zprávy