Desítky pražských strážníků si nedodělaly maturitu, musí odejít. Na studia potřebují neplacené volno

ČTK ČTK
20. 12. 2015 13:00
Začátkem příštího roku může Praha přijít až o 88 strážníků, kteří nesplnili povinnost doplnit si do konce roku maturitu. Od příštího roku musí mít podle zákona středoškolské vzdělání s maturitou všichni městští policisté v zemi, protože skončí přechodné období, kdy si mohli vzdělání doplnit. U pražské městské policie pracuje přibližně 2300 zaměstnanců. Volná místa se ale stále nedaří naplnit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na začátku ledna dostane výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou 88 strážníků, kteří nesplnili povinnost doplnit si do konce roku maturitu. "Dalších 20 si maturitu dodělává nebo musí zkoušku opakovat. Od 1. ledna budou na neplaceném volnu, dokud maturitní zkoušku neudělají," uvedl Šuster. Studuje podle něj ještě dalších 15 strážníků, o neplacené volno ale zatím nepožádali.

U pražské městské policie pracuje přibližně 2300 zaměstnanců. Volná místa se ale stále nedaří naplnit. Měsíčně se hlásí kolem tisíce lidí, přijímacím řízením projde asi pětina z nich.

Ke strážníkům pak nastoupí jen několik desítek, někteří nedokončí pětiměsíční úvodní kurz. Strážníci zájemcům slibují plat kolem 28 000 korun po pětiměsíčním zaškolení, stravenky a příspěvek na bydlení, dopravu a dovolenou.

Od poloviny loňského roku se městská policie v Praze snaží obsadit co nejvíce volných míst. V minulém volebním období totiž přišla o zhruba stovku zaměstnanců. Masivní vlnu odchodů zažili strážníci v roce 2011 poté, co kriminalisté zatkli jejich bývalého šéfa Vladimíra Kotrouše za korupci. Tehdy opustilo městskou policii 300 pracovníků.

Ročně strážníci řeší desetitisíce přestupků, například letos udělili zhruba 105 000 blokových pokut celkem za 34,7 milionu korun. Roční rozpočet městské policie je zhruba 1,5 miliardy korun.

Městští strážníci jsou drahá pracovní síla, pokuty za špatné parkování by místo nich měly rozdávat maminky na mateřské, plánuje lídr Svobodných v Praze Jiří Payne. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy