Odtočit a pak převařit. Tak se myje nádobí v Dejvicích

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 5. 2015 18:12
Lidem nicméně v Dejvicích nebude v době odstávky účtováno vodné a stočné.
Voda není v Dejvicích pitná od víkendu, zásobování nahrazují cisterny.
Voda není v Dejvicích pitná od víkendu, zásobování nahrazují cisterny. | Foto: ČTK

Praha - Vodu z vodovodu v pražských Dejvicích a části Bubenče mohou lidé použít k mytí nádobí. Je ji ale třeba nechat nejméně pět minut odtékat a poté ohřát nad 65 stupňů Celsia, informovala městská část v tiskové zprávě. Umýt se v ní poté mohou i děti a těhotné.

Lidé mají vodu nechat odtékat volně co nejvíc, aby se vodovodní potrubí pročistilo. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) jim nebudou účtovat vodné a stočné. Lidi, kteří vyhledali se střevními potížemi z vody lékaře, navíc odškodní.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odškodní lidi, kteří kvůli střevním potížím způsobeným znečištěnou vodou v pražských Dejvicích a Bubenči vyhledali lékaře, 5000 korunami. Hospitalizovaní dostanou řádově více.

Vodohospodáři navíc nebudou odběratelům v době odstávky vody v Praze 6 účtovat vodné a stočné.

Po úterním jednání rady hlavního města to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.

"Odškodnění má několik forem. V průběhu odstávky nebudeme účtovat vodné a stočné a každý, kdo za námi přijde s lékařskou zprávou, tak jej odškodníme. V případě lidí, kteří nebyli hospitalizováni, to bude 5000 korun. U hospitalizovaných řádově více," řekl Mrkos.

Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařskou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí.

Vodárny nebudou zjišťovat, zda si lidé neopatří lékařské zprávy účelově, aby dosáhli na odškodné. "Nemáme moc šancí toto prověřovat. Pokud si někdo od známého lékaře opatří zprávu, tak my s tím nic těžko něco uděláme," řekl Aktuálně.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Hledá se zdroj kontaminace

Vodohospodáři v úterý ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích a vodovodní řad současně proplachují vodou. "Výsledky odběrů jsou řádově lepší, než byly v pátek. Stále však ještě není voda pro koncové uživatele pitná," řekla Jágrová.

Před polednem byla prohledána asi polovina kilometrového úseku, řekl Mrázek. Nyní probíhají další výkopy, aby průzkum mohl pokračovat i ve zbývajícím úseku. "Kamery se do potrubí vrátí pravděpodobně až ve čtvrtek," dodal mluvčí.

Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku.

Očekává se, že to hygiena povolí ve středu. Ve vodě byly v neděli zjištěny koliformní bakterie, které způsobují střevní potíže. Na 32 000 lidí je tak bez pitné vody z vodovodního řadu.

PVK zkoumá asi kilometrový úsek od vodovodu Andělka ve Střešovicích do Dejvic. Dvě kamery v úterý začaly postupovat ze dvou výkopů proti sobě.

"Každá kamera může na obě dvě strany ujet maximálně 200 metrů, což je délka přívodního kabelu," vysvětlil Mrázek. Dělníci proto nyní kopou další výkopy, jimiž kameru do potrubí vloží. Vykopány mají být ve středu nebo ve čtvrtek. "Až se rameno najde, tak se tam udělá výkop a stoka se zaslepí," uvedl.

Oblast mohlo kontaminovat slepé rameno

Slepé rameno je nejpravděpodobnější hypotéza, jak se voda bakteriemi mohla kontaminovat. Vodohospodáři předpokládají, že při poklesu tlaku v potrubí při výměně vodoměrů koncem minulého týdne z něj byla podtlakem nasátá stojatá voda, ve které byly koliformní bakterie. Ty pak způsobily lidem střevní potíže, s nimiž muselo asi 130 nemocných vyhledat lékaře.

Voda do Dejvic z vodojemu Andělka v současné době proudí druhým paralelním potrubím. "Odebíráme další vzorky a čekáme na jejich výsledky. Známé budou v úterý v noci nebo ve středu ráno," řekl Mrázek.

Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy