Za výbuch plynu v Divadelní trest nepadne, viník zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2014 16:38
Stavbyvedoucí nedodržel správnou technologii při budování plynovodu a vodovodu.
Škoda je odhadnutá na 275 milionů korun
Škoda je odhadnutá na 275 milionů korun | Foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Praha - Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici nebude nikdo potrestán. Způsobilo jej porušení technických norem v 70. letech minulého století.

Viník, stavbyvedoucí bývalého podniku Středočeské plynárny, již před delší dobou zemřel, řekl policejní vyšetřovatel požárů a výbuchů na území hlavního města Petr Jirout.

Dodal, že škodu způsobenou explozí policie vyčíslila na 275 milionů korun.

Exploze, kterou zapříčinil únik plynu, zranila loni v dubnu čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta.

"Odpovědnému muži, který měl v národním podniku Středočeské plynárny na starosti řízení stavby v Divadelní ulici, by dnes kvůli spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti hrozilo dva až osm let vězení," uvedl Jirout.

Při stavbě, kterou podnik zahájil v květnu roku 1977 a zkolaudována byla v roce 1980, prý viník porušil normy a stavební dokumentaci při křížení produktovodů, jež vedou plyn a elektřinu. Místo toho, aby mezi nimi zachoval předepsanou vzdálenost, nechal je položit přímo na sebe.

Trubka, kterou vedl plyn, tak pod vozovkou v Divadelní ulici u křižovatky s Krocínovou působila na elektrické kabely, což po čase zapříčinilo poškození izolace a zkrat. Při zkratu vznikl elektrický oblouk, který plynové potrubí propálil.

"Následkem toho došlo k úniku plynu, který se postupně hromadil v podloží. Shodou okolností se zemí dostal do objektu Divadelní 5, kde došlo k iniciaci," popsal vyšetřovatel.

Podle něj v tomto případě jednoznačně selhal lidský faktor. "Za většinu požárů a výbuchů v Praze mohou fatální chyby jednotlivců. Člověk buď nezná, co by měl znát, nebo si chce něco ulehčit," řekl. Doplnil, že revizní firmy, které u produktovodů prováděly pravidelné revizní kontroly, nijak nepochybily, protože porušení norem neměly před samotným únikem plynu možnost odhalit.

Pražská plynárenská proto začala po výbuchu nad rámec předepsaných předpisů s pravidelnou odorizací, při které se do plynu přidá dvojnásobná pachová látka, aby byl případný únik snáz poznatelný. "Poslední byla před letošní topnou sezonou, další je plánována po jejím konci," řekl ČTK mluvčí firmy Miroslav Vránek. Společnost podle něj také pravidelně kontroluje těsnost potrubí pomocí detekčních vozů i pochůzek zaměstnanců.

Majitel chce nyní poškozenou budovu prodat

Jirout upozornil, že v případu se přihlásilo 50 poškozených lidí, dalších 33 firem a deset pojišťoven. Protože policie prověřování výbuchu odložila, o jejich nároku na odškodnění budou rozhodovat soudy v občanskoprávním řízení.

Přestože exploze nastala loni 29. dubna, policisté mohli začít s ohledáním Divadelní ulice až v druhé polovině srpna, kdy to povolil statik. Následně několik měsíců čekali na znalecký posudek z řady oborů, mimo jiné ze stavebnictví, chemie či požární ochrany.

Čtyřpodlažní budova, kterou výbuch nejvíce poškodil, patří leteckým dispečerům. Škody ale nahlásily i Filmová a televizní fakulta (FAMU), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a Akademie věd, které se nacházejí v jejím okolí.

Řízení letového provozu chce svou administrativní budovu nyní prodat. Dražba by se měla konat 18. března a majitel podle dřívějšího vyjádření požaduje za objekt minimálně 210 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy