Problémy s předáváním pacientů? Média zkreslují, říká komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2014 17:30
Pražská záchranka měla minulý týden problémy s předáním pacientů do nemocnic. Jednoho pacienta po Praze vozila dokonce dvě hodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pardubický kraj

Praha - U sporných případů předávání pacientů pražské záchranky do nemocnic v minulém týdnu podle odborné komise nikdo nepochybil. Události jsou prý mediálně zkreslené, lidé nebyli v přímém ohrožení života.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) bude přesto o situaci v úterý jednat s primátorem hlavního města Tomášem Hudečkem (TOP 09), řekl novinářům po jednání komise nezávislých odborníků. Ministr také chce na několik hodin "pracovat" v dispečinku záchranky a vyjet se záchranáři, aby se sám přesvědčil, jak vše funguje.

Záchranáři si minulý týden stěžovali, že v noci na středu vozili jednoho pacienta po Praze dvě hodiny. Stejně dlouho jim prý trvalo v neděli umístění agresivního a patrně intoxikovaného pacienta. Problém byl podle nich opakovaně s Nemocnicí na Bulovce, ředitelka to odmítla.

Ředitelé pražských nemocnic vinili šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje a dělá si reklamu před podzimními volbami. Podobný názor vyjádřil dnes také ministr.

"Komise zaujala jednoznačné stanovisko, že mediální prezentace případů neodpovídala skutečnému poskytování zdravotní péče," řekl předseda odborné komise a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo.

"Spolupráce lékařů na straně záchranné služby a nemocnic byla v zájmu pacienta a dle názoru komise bez pochybení," dodal.

Ministr ubezpečil občany, že jejich obavy, zda je v nemocnici přijmou, nevyplývají z reality. Zdravotníci jsou připraveni se o ně postarat.

Ministr Němeček po zveřejnění případů v médiích uvedl, že bude žádat potrestání případných viníků. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Němeček musí do řešení vložit osobně, dosud to měl na starosti jeho náměstek.

Ministr chce jednat se zdravotními pojišťovnami

Němeček ustavil komisi, chce také vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení počtu akutních lůžek v metropoli. V minulých letech se rušila, teď se prý ukazuje, že chybějí.

Praha by podle Němečka měla vytvořit metropolitní plán zdravotnictví, také podle náměstka ředitele pražské záchranky Jaroslava Valáška je nutné systémové řešení a vytvoření koncepce pražského zdravotnictví. Problémy s přebíráním pacientů od záchranky jsou jen v Praze, v jiných krajích ne.

Podle Schwarze ale celopražská pravidla zdravotnictví není třeba tvořit. "Stačí, když se budou dodržovat zákony, metodika a předpisy," řekl.

Elektronický systém i urgentní příjem

Komunikaci záchranné služby a zdravotnických zařízení by podle ministra měl zlepšit elektronický systém, prošel už obnovou, funguje prý nyní dobře. Údaje v něm se ale aktualizují třeba jen dvakrát denně.

Ministr také chce, aby pražské nemocnice vybudovaly urgentní příjmy. Hodlá na to získat evropské peníze, síť by mohla být vytvořena do roku a půl.

Zprávy o potížích s předáváním pacientů se dostaly do médií letos na jaře. Od té doby podle statistiky záchranné služby komplikací ubylo.

Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty od záchranné služby musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 33 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy