Problémy s předáváním pacientů? Média zkreslují, říká komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2014 17:30
Pražská záchranka měla minulý týden problémy s předáním pacientů do nemocnic. Jednoho pacienta po Praze vozila dokonce dvě hodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pardubický kraj

Praha - U sporných případů předávání pacientů pražské záchranky do nemocnic v minulém týdnu podle odborné komise nikdo nepochybil. Události jsou prý mediálně zkreslené, lidé nebyli v přímém ohrožení života.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) bude přesto o situaci v úterý jednat s primátorem hlavního města Tomášem Hudečkem (TOP 09), řekl novinářům po jednání komise nezávislých odborníků. Ministr také chce na několik hodin "pracovat" v dispečinku záchranky a vyjet se záchranáři, aby se sám přesvědčil, jak vše funguje.

Záchranáři si minulý týden stěžovali, že v noci na středu vozili jednoho pacienta po Praze dvě hodiny. Stejně dlouho jim prý trvalo v neděli umístění agresivního a patrně intoxikovaného pacienta. Problém byl podle nich opakovaně s Nemocnicí na Bulovce, ředitelka to odmítla.

Ředitelé pražských nemocnic vinili šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje a dělá si reklamu před podzimními volbami. Podobný názor vyjádřil dnes také ministr.

"Komise zaujala jednoznačné stanovisko, že mediální prezentace případů neodpovídala skutečnému poskytování zdravotní péče," řekl předseda odborné komise a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo.

"Spolupráce lékařů na straně záchranné služby a nemocnic byla v zájmu pacienta a dle názoru komise bez pochybení," dodal.

Ministr ubezpečil občany, že jejich obavy, zda je v nemocnici přijmou, nevyplývají z reality. Zdravotníci jsou připraveni se o ně postarat.

Ministr Němeček po zveřejnění případů v médiích uvedl, že bude žádat potrestání případných viníků. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Němeček musí do řešení vložit osobně, dosud to měl na starosti jeho náměstek.

Ministr chce jednat se zdravotními pojišťovnami

Němeček ustavil komisi, chce také vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení počtu akutních lůžek v metropoli. V minulých letech se rušila, teď se prý ukazuje, že chybějí.

Praha by podle Němečka měla vytvořit metropolitní plán zdravotnictví, také podle náměstka ředitele pražské záchranky Jaroslava Valáška je nutné systémové řešení a vytvoření koncepce pražského zdravotnictví. Problémy s přebíráním pacientů od záchranky jsou jen v Praze, v jiných krajích ne.

Podle Schwarze ale celopražská pravidla zdravotnictví není třeba tvořit. "Stačí, když se budou dodržovat zákony, metodika a předpisy," řekl.

Elektronický systém i urgentní příjem

Komunikaci záchranné služby a zdravotnických zařízení by podle ministra měl zlepšit elektronický systém, prošel už obnovou, funguje prý nyní dobře. Údaje v něm se ale aktualizují třeba jen dvakrát denně.

Ministr také chce, aby pražské nemocnice vybudovaly urgentní příjmy. Hodlá na to získat evropské peníze, síť by mohla být vytvořena do roku a půl.

Zprávy o potížích s předáváním pacientů se dostaly do médií letos na jaře. Od té doby podle statistiky záchranné služby komplikací ubylo.

Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty od záchranné služby musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 53 minutami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy