Z Václavského náměstí v Praze zmizely první stánky

ČTK ČTK
10. 1. 2013 18:40
Podle poslední dohody mají zůstat jen dva stánky s občerstvením
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Nákladní auta začala ve čtvvrtek ráno z Václavského náměstí v Praze odvážet první stánky, jejichž majitelé loni dostali výpověď od magistrátu.

Zatím z náměstí zmizely tři stánky společnosti JCDecaux, která v nich prodávala tabák, noviny či informační materiály pro turisty.

Další by měly být odvezeny v úterý, řekl na místě zaměstnanec JCDecaux.

Nákladní auta se v horní části náměstí objevila brzy ráno, aby těžká technika neohrozila provoz v centru hlavního města. Po odvozu stánků zaměstnanci společnosti, která se v Praze stará o městský mobiliář, uklidili prodejní místa od odpadků.

Diskuse kolem stánků na náměstí se vede už několik měsíců. Podle poslední dohody zde mají zůstat dva s občerstvením, z toho jeden do poloviny roku, druhý do konce roku.

Zatím nebude ukončen provoz jednoho stánku s tiskem a jednoho s květinami. Navíc zůstanou i další dvě prodejní místa s novinami, která jsou ale součástí městského mobiliáře, a dále prodejce turistických jízdenek.

Platí, vodu jim neodstřihneme

Praha se kvůli sporu o odstranění stánků v tomto týdnu rozhodla, že jim nechá zastavit dodávky pitné vody. Chce tak donutit majitele, aby ve stáncích ukončili prodej.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ale vodu odpojit neplánují. "Stánkaři nám normálně platí, nemůžeme jim vodu odstřihnout," řekl mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Podle něj nemá PVK se sporem magistrátu a majitelů stánků nic společného.

Stánkařům hrozí také pokuta až 200 tisíc korun. Další sankce ve výši 10 tisíc korun denně mohou dostat za to, že stánky z náměstí do konce minulého týdne neodvezli. Jeden z majitelů Milan Janeček opakovaně trval na tom, že stánky nemůže odstranit kvůli konání vánočních trhů.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové dnes jeden z majitelů požádal úřad o zábor veřejného prostranství, aby mohl příští týden přijet s těžkou technikou a stánek odvézt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy